روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

دخترانی به دنبال مد و زیبایی

دخترانی به دنبال مد و زیبایی – بانوی شرقی

دخترانی  به دنبال مد و زیبایی
ابروهای تیغ‌زده، موهای تزیین شده ، شلوارهای تنگی که تا دیروز آنقدر گشاد بود که به زور کمربند بسته می‌شد، بلوزهای تنگ با مارک‌ها و شکل‌های عجیب، مانتوهایی که هیچ شباهتی به مانتو ندارند، شال‌های رنگی که فقط قسمت وسط سر را می‌پوشاند و آرایش‌های غلیظ شده. مانتو هایی(؟) که به زحمت تا روی کمر می رسد …

ادامه خواندن دخترانی به دنبال مد و زیبایی

بهترین حالات جنسی : ۴ اشتباهی که اکثر مردان مرتکب میشوند

بهترین حالات جنسی : ۴ اشتباهی که اکثر مردان مرتکب میشوند – نکات زناشویی

بهترین حالات جنسی : ۴ اشتباهی که اکثر مردان مرتکب میشوند
یکی از چالش های متعدد آقایون این است که در روابط جنسی خود با همسرشان چه حالتی را انتخاب کنند. بزرگترین ترس آنها این است که خانمشان از آن وضعیت همیشگی خسته شده و درنتیجه میل و علاقه خود را به رابطه جنسی با آنها از دست بدهد. پس سوال این است که بهترین مواضع و جایگاه های جنسی چه مواضعی است؟

ادامه خواندن بهترین حالات جنسی : ۴ اشتباهی که اکثر مردان مرتکب میشوند

خودخواهی در روابط زناشویی

خودخواهی در روابط زناشویی – نکات زناشویی

خودخواهی در روابط زناشویی
آیا اسیر یک رابطه مخرب و اعتیادآور شده‌اید؟ یا شاید هم نشانه‌های خودخواهی در رابطه را تجربه می‌کنید؟ قبل از اینکه کنترل همه چیز از دستتان بیرون رود، سعی کنید همه چیز را مرتب کرده و درمورد مسائل و مشکلات مختلف با طرف‌مقابلتان صحبت کنید.

ادامه خواندن خودخواهی در روابط زناشویی

آموزش ارضا شدن/چگونه دیر ارضا شویم؟

آموزش ارضا شدن/چگونه دیر ارضا شویم؟ – نکات زناشویی

آموزش ارضا شدن/چگونه دیر ارضا شویم؟
هر مردی می تواند در رابطه جنسی خود چندین بار ارگاسم شود. برای اینکار فقط کافی است اطلاعات کافی درمورد تمایلات جنسی مردانه، روابط زناشویی و تکنیک های خاص آن داشته باشید.

ادامه خواندن آموزش ارضا شدن/چگونه دیر ارضا شویم؟

بیماری ایدز و خطر گسترش آن

بیماری ایدز و خطر گسترش آن – زوج های جوان

بیماری ایدز و خطر گسترش آن
مترجم: سیما جوانشیر
ایدز بیماری جهانی هولناکی شده است. اگر چه شناخت بیماری به سرعت پیشرفت کرده ولی هنوز موارد بسیاری برای آموختن وجود دارد. ارتقاء سطح آگاهی در مورد ایدز و درمان و پیشگیری و شناخت علل آن می‌تواند ترس از این بیماری را کاهش دهد و در جلوگیری از گسترش این بیماری مؤثر باشد.

ادامه خواندن بیماری ایدز و خطر گسترش آن

همسر قبلی خود را فراموش کنید

همسر قبلی خود را فراموش کنید – زوج های جوان

همسر قبلی خود را فراموش کنید
جدایی همیشه غم انگیز و دردنـاک اسـت. پـس از یـک  دوره سعی تلاش برای کنار زدن کدورتـها و مشـکلات،متاسفانه نتوانستید به زندگی درکنار هم ادامه دهید و سایه شوم جدایـی شمـا را از هـم دور کـرده اسـت.می خواهید رابطه ای جدید را شروع نموده و بتنهایی خود پایان دهید.

ادامه خواندن همسر قبلی خود را فراموش کنید

رابطه جنسی با همسر و ۱۱ اشتباه مهلک آقایون !

رابطه جنسی با همسر و ۱۱ اشتباه مهلک آقایون ! – زوج های جوان

 رابطه جنسی با همسر و 11 اشتباه مهلک آقایون !
با اینکه هم آقایون و هم خانمها در رابطه جنسی مرتکب اشتباه می شوند، اما اینبار فقط می خواهیم اشتباهات آقایون را طرح کنیم.

ادامه خواندن رابطه جنسی با همسر و ۱۱ اشتباه مهلک آقایون !

آماده سازی و آموزش زوجهای جوان در شب اول رابطه زناشویی

آماده سازی و آموزش زوجهای جوان در شب اول رابطه زناشویی – زوج های جوان

آماده سازی و آموزش زوجهای جوان در شب اول رابطه زناشویی
سلامت ایران : معروف است که زفاف را نباید با جبر آغاز کرد ، ما می گوییم در کار پاره شدن پرده دوشیزگی نه تنها جبر نباید در کار باشد بلکه این عمل باید دنباله و نتیجه نوازشی صبورانه و معاشقه ای جانانه باشد و شوهر باید عروس را به تدریج متمایل و راغب به عمل نماید

ادامه خواندن آماده سازی و آموزش زوجهای جوان در شب اول رابطه زناشویی

یک قلب برای چند نفر ، ورود یک رقیب به زندگی زناشویی !

یک قلب برای چند نفر ، ورود یک رقیب به زندگی زناشویی ! – زوج های جوان

یک قلب برای چند نفر ، ورود یک رقیب به زندگی زناشویی !
جام جم : شاید فقط آنانی که خیانت همسر را لمس کرده‌اند بدانند که آمدن یک رقیب به زندگی زناشویی چه طعمی دارد.

ادامه خواندن یک قلب برای چند نفر ، ورود یک رقیب به زندگی زناشویی !

۱۰ مشکل اصلی در ازدواج‌ های فاقد رابطه‌ جنسی

۱۰ مشکل اصلی در ازدواج‌ های فاقد رابطه‌ جنسی – زوج های جوان

10 مشکل اصلی در ازدواج‌ های فاقد رابطه‌ جنسی
مردمان : ده مشکل زیر چالش ‌های اصلی هر ازدواج بدون رابطه‌ جنسی است.

ادامه خواندن ۱۰ مشکل اصلی در ازدواج‌ های فاقد رابطه‌ جنسی

مردانی که به زندگی خود خیانت می‌کنند !!!

مردانی که به زندگی خود خیانت می‌کنند !!! – زوج های جوان

مردانی که به زندگی خود خیانت می‌کنند !!!
هم صدا: واژه خیانت واژه ای‌کاملا آشناست و آن را بارها شنیده‌اید، بارها شنیده‌اید که مردی به زنش خیانت کرد و دور از چشم اوبا زنی دیگر ار تباط برقرار کرده است .

ادامه خواندن مردانی که به زندگی خود خیانت می‌کنند !!!

جدیدترین شیوه همسریابی؛ چطور نیمه گمشده تان را پیدا کنید

جدیدترین شیوه همسریابی؛ چطور نیمه گمشده تان را پیدا کنید – زوج های جوان

جدیدترین شیوه همسریابی؛ چطور نیمه گمشده تان را پیدا کنید
گاهی راه حل برای مشکل خودش می شود دردسر؛ و کیست که این یکی را حل کند! ازدواج هم که چند سالی ست مشکل روز جوانان شده است، و هر تلاشی می شود تا به نوعی این مشکل حل شود. هر چند حل شدن این موضوع این روزها بیشتر شبیه به سنگ اندازی است تا مشکل گشایی این اتفاق.

ادامه خواندن جدیدترین شیوه همسریابی؛ چطور نیمه گمشده تان را پیدا کنید

۱۰ نکته تضمینی جهت متعهد کردن مردان برای ازدواج

۱۰ نکته تضمینی جهت متعهد کردن مردان برای ازدواج – زوج های جوان

10 نکته تضمینی جهت متعهد کردن مردان برای ازدواج
چند وقتی است که با مردی آشنا هستید که دوستتان دارد، چه این را ابراز بکند چه نه. دوستی با شما را دوست دارد و از با شما بودن لذت می برد. اما با همه این حرفها هنوز خود را به طور کامل به شما متعهد نکرده است.

ادامه خواندن ۱۰ نکته تضمینی جهت متعهد کردن مردان برای ازدواج

جالب ترین ازدواج دنیا

جالب ترین ازدواج دنیا – زوج های جوان

جالب ترین ازدواج دنیا
خبرگزاری ایسکانیوز: زوج ماجراجوی بلژیکی پس از این که پیوند زناشویی بستند از بلندای پایگاه نظامی به پایین پریدند.

ادامه خواندن جالب ترین ازدواج دنیا

جملاتی درباره ازدواج

جملاتی درباره ازدواج – زوج های جوان

جملاتی درباره ازدواج
تا قبل از ازدواج فقط مرگ می تواند دو عاشق دلداده را ازهم جدا کند
اما بعد از ازدواج تقریبا هر چیزی می تواند سبب جدایی آنان شود!

ادامه خواندن جملاتی درباره ازدواج

اگر همسرتان چشم غره رفت معنی آن چیست؟

اگر همسرتان چشم غره رفت معنی آن چیست؟ – همسر داری

اگر همسرتان چشم غره رفت معنی آن چیست؟
آیا چشم غره نشانه وجود مشکل در روابط زناشویی است؟ قطعا تاکنون چشم غره رفتن را دیده اید. این حرکت اغلب با نفسی عمیق همراه است. تقریبا بیشتر مردم با دیدن چشم غره خشمگین شده یا حالت تدافعی به خود می گیرند.

ادامه خواندن اگر همسرتان چشم غره رفت معنی آن چیست؟

دلایل اصلی جدایی بین زوج ها چیست؟

دلایل اصلی جدایی بین زوج ها چیست؟ – همسر داری

دلایل اصلی جدایی بین زوج ها چیست؟
بسیاری از افرادی که از همسرانشان جدا شده اند می گویند هرگز به صحبتهای همسر خود در هنگام دعوا و مشاجره گوش نمی کردند و اهمیت نمی دادند.

ادامه خواندن دلایل اصلی جدایی بین زوج ها چیست؟

چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟

چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟ – همسر داری

چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟
وفاداری و علاقه شما به همسرتان در زمان های سختی و مشکلات اثبات می شود لذا زمانی که شوهرتان دچار شکست شغلی، بیماری، بدهکاری و … می شود از او حمایت کنید.

ادامه خواندن چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟

چگونه با شوهرم صمیمانه و صحیح صحبت کنم؟

چگونه با شوهرم صمیمانه و صحیح صحبت کنم؟ – همسر داری

چگونه با شوهرم صمیمانه و صحیح صحبت کنم؟
با همسر خود هدف‌دار صحبت کنید چون آقایان وقتی با یکدیگر صحبت می‌کنند در طول زمان صحبت خود از مقدمه و نکات اصلی و در پایان از نتیجه‌گیری استفاده می‌کنند و کم اتفاق می‌افتد که بدون هدف شروع به صحبت کنند.

ادامه خواندن چگونه با شوهرم صمیمانه و صحیح صحبت کنم؟

تازه ازدواج کرده ها بخوانند!

تازه ازدواج کرده ها بخوانند! – همسر داری

تازه ازدواج کرده ها بخوانند!
اگر به‌تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اید، با رعایت نکات ساده و در عین حال، بسیار حساس زیر، می‌توانید از زندگی‌تان لذت‌ برده و برای همسرتان، همراهی همیشگی باشید.

ادامه خواندن تازه ازدواج کرده ها بخوانند!

این زنان مردان را از خود دور می کنند!!!!!!!!!!!

این زنان مردان را از خود دور می کنند!!!!!!!!!!! – همسر داری

این زنان مردان را از خود دور می کنند!!!!!!!!!!!
این نوع از خانمها مطمئنا همسرانشان را هم مانند خودشان سرد و افسرده می کنند. آیا شما به همسرتان در جمع بی احترامی می کنید و با او بد رفتار می کنید؟

ادامه خواندن این زنان مردان را از خود دور می کنند!!!!!!!!!!!

راز خوشبختی زوج های خوشبخت چیست؟

راز خوشبختی زوج های خوشبخت چیست؟ – همسر داری

راز خوشبختی زوج های خوشبخت چیست؟
هر حرکت مثبت از سوی یک طرف پاداشش را توسط، رفتار، حرکت یا تشکر از دیگری دریافت می‌کند. و این طرز برخورد، یک تحرک و پویایی بسیار مفید به وجود می‌آورد.

ادامه خواندن راز خوشبختی زوج های خوشبخت چیست؟