روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

رازت را به من بگو

رازت را به من بگو – عشاق موفق

رازت را به من بگو
زیر مجموعه‌ی مسئله‌ی «پذیرش» همسر، راز‌داری و وفاداری نسبت به او؛ جانب‌داری از شوهر در حضور و غیابش، کمک به افزایش اعتماد به نفس او و پرهیز از مقایسه کردن همسر با دیگران و یا همکارانش می‌باشد.

ادامه خواندن رازت را به من بگو

به روزهای اول زندگی باز گردید

به روزهای اول زندگی باز گردید – عشاق موفق

به روزهای اول زندگی باز گردید
چگونه زندگی زناشویی خود را جذاب و محکم کنیم
بیایید با به خاطر آوردن لحظه‌ای که برای نخستین بار مردی را که امروز همسر شماست دیدید، کار را شروع کنیم. به یادآوردن این لحظه، مهم است.

ادامه خواندن به روزهای اول زندگی باز گردید

می خوام با تو زندگی کنم

می خوام با تو زندگی کنم – عشاق موفق

می خوام با  تو زندگی کنم
آیا کنترل زندگی زناشویی خود را از دست داده‌اید؟ آیا درباره این مسئله با خود فکر کرده‌اید که برای حفظ زندگی‌ام چه کاری می‌توانم انجام دهم؟به شما مژده می‌دهم که برای ممانعت از طلاق راه‌حل‌هایی وجود دارد که برای حفظ زندگی‌تان به شما کمک می‌کند.

ادامه خواندن می خوام با تو زندگی کنم

من واقعاً عاشقم؟

من واقعاً عاشقم؟ – عشاق موفق

من واقعاً عاشقم؟
عشق چیست؟ آیا شکل شدیدتری از دوست داشتن است؟ یا چیز کاملا متفاوتی است؟ آیا انواع بسیاری از عشق وجود دارد؟ یا همه گونه عشق، اساساً یکسانند؟

ادامه خواندن من واقعاً عاشقم؟

رد پای یک زن !

رد پای یک زن ! – عشاق موفق

رد پای یک زن !
و اگر زنى، از طغیان و سرکشى یا اعراضِ شوهرش، بیم داشته باشد، مانعى ندارد با هم صلح کنند (و زن یا مرد، از پاره‏اى از حقوق خود، بخاطر صلح، صرف نظر نماید.) و صلح، بهتر است

ادامه خواندن رد پای یک زن !

خانواده اولین نهاد جامعه

خانواده اولین نهاد جامعه – عشاق موفق

خانواده اولین نهاد جامعه
در زندگی مدرن امروزی ارزش‌های بسیاری تغییر کرده‌اند. زندگی خانوادگی که اساس جامعه را تشکیل می‌‌داد مانند دیگر سنت‌ها مورد هجوم واقع شده اما در جهان اسلام خانواده با همه ی مظاهرش آن‌چنان استوار و پا برجا بنا نهاده شده که هیچ عاملی نمی‌تواند اساس آن را زیر سوال ببرد.

ادامه خواندن خانواده اولین نهاد جامعه

دیوار های سنگی و انهدام عشق

دیوار های سنگی و انهدام عشق – عشاق موفق

دیوار های سنگی و انهدام عشق
تخریب عشق
اگر خاطرتان باشد در مطالب پیش “دلیلی برای عاشقی نمانده”  و “عادت اما ویران گر ” به سه عامل مخرب در روابط زناشویی اشاره کردیم و گفتیم که انتقاد اولین تخریب گر است و می تواند زمینه را برای دیگر فاکتور های مخرب فراهم سازد.

ادامه خواندن دیوار های سنگی و انهدام عشق

رازهایی درباره مردان

رازهایی درباره مردان – عشاق موفق

رازهایی درباره مردان
روانشناسان، یکی از نیازهای اساسی و مهم آدمی را نیاز به محبت ذکر کرده‌اند. آدمی در هر سن و مرحله‌ای از حیات خویش به محبت نیاز دارد و علاقه‌مند است که دیگران او را دوست بدارند و مورد محبت آنان قرار گیرد.

ادامه خواندن رازهایی درباره مردان

شش قانون برای شوهر شایسته!؟

شش قانون برای شوهر شایسته!؟ – عشاق موفق

شش قانون برای شوهر شایسته!؟
وقتی مردی وارد یک زندگی مشترک می شود و تعهدات آن را می پذیرد، دیگر نمی تواند فقط به فکر خودش باشد، زیرا بعضی وقت ها مجبور است در باره نیازها و خواسته های همسر و خانواده خود فکر کند. حتی قبل از اینکه به خود بیندیشد.

ادامه خواندن شش قانون برای شوهر شایسته!؟

رمز زندگی زناشویی موفق

رمز زندگی زناشویی موفق – عشاق موفق

رمز زندگی زناشویی موفق
اگر تفاوت هاى متناسب میان زن و مرد نبود ، تنوع و جذب و انجذاب ، در زندگى این دو، مفهومى نداشت . و به یک زندگى سرد و بى روح مبدل مى گشت .

ادامه خواندن رمز زندگی زناشویی موفق

زن داری به روش کاملااصولی

زن داری به روش کاملااصولی – عشاق موفق

زن داری به روش کاملااصولی
در مقاله ی پیش با نام شوهر داری به روش کاملا اصولی نکاتی را به خانم ها برای زندگی بهتر متذکر شدیم و قول دادیم مقاله ای را هم برای آقایان تنظیم کنیم تا متهم نباشیم مدام به خانم ها توصیه می کنیم!!!!

ادامه خواندن زن داری به روش کاملااصولی

فنون جذب آقایان ، تاهمیشه!

فنون جذب آقایان ، تاهمیشه! – عشاق موفق

فنون جذب آقایان ، تاهمیشه!
اصولا چه زمانی به جلوی آینه می روید؟ وقتی از خانه خارج می شوید. وقتی میهمان مهمی به خانه تان می آید. وقتی قرار است به مهمانی بروید.

ادامه خواندن فنون جذب آقایان ، تاهمیشه!

همسر داری بر ترین بانو

همسر داری بر ترین بانو – عشاق موفق

همسر داری بر ترین بانو
عوامل تحکیم خانواده در جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)
یکی از عوامل بسیار مهم و اساسی در زمینه‌ی تحکیم خانواده ، تدبیر در حسن سلوک با همسر است. این مفهوم از مفاهیم پیچیده‌ای است که چندین مفهوم دیگر در تشکّل ساختار آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

ادامه خواندن همسر داری بر ترین بانو

با شماییم داماد های محترم

با شماییم داماد های محترم – عشاق موفق

با شماییم داماد های محترم
یک ازدواج موفق به دو چیز بستگی دارد: همسر مناسب یافتن و زوج مناسب بودن، اما این بار روی نگاه ما با آقایان محترم است. برای اینکه شوهر مناسب و شایسته‌ای باشید لازم است به نکات زیر توجه کنید:

ادامه خواندن با شماییم داماد های محترم

عشق در نقشی مادرانه

عشق در نقشی مادرانه – عشاق موفق

عشق در نقشی مادرانه
«مواظب باش کیف پولت را فراموش نکنی»، «می دانی ماشین بنزین ندارد؟»، «اگر با این لباس نازک بیرون بروی حتما سرما می خوری».

ادامه خواندن عشق در نقشی مادرانه

لحظات بحرانی در زندگی مشترک

لحظات بحرانی در زندگی مشترک – عشاق موفق

لحظات بحرانی در زندگی مشترک
همه انسان ها تمایل دارند پس از ازدواج و تشکیل خانواده، لحظات بسیار خوب و خوشی را در کنار همسرشان داشته باشند. البته این هدفی مطلوب است. اما آنچه حائز اهمیت است این که همواره توجه داشته باشید که زندگی مشترک ۲ نفر که از ۲ جنس با ۲ روحیه، خانواده، فرهنگ و… متفاوت هستند همواره هم با آرامش و بدون مشکل نخواهد بود.

ادامه خواندن لحظات بحرانی در زندگی مشترک

مادر ها گاهی مشاور خوبی نیستند

مادر ها گاهی مشاور خوبی نیستند – عشاق موفق

مادر ها گاهی مشاور خوبی نیستند
قراین نشان می‌دهد باید شاهد تحولاتی برای تعدیل یا حذف سنت‌‌های دست و پاگیر باشیم، یعنی باید شاهد تحولاتی در خواستگاری و ازدواج و مراسم آن، رابطه اغلب متخاصمانه عروس و مادر شوهر و یا مادر زن و داماد، آشنایی پیش از ازدواج و…

ادامه خواندن مادر ها گاهی مشاور خوبی نیستند

ابراز محبت به زبان

ابراز محبت به زبان – عشاق موفق

ابراز محبت به زبان
وجود مهر و محبت و تداوم آن بین همسران، ضامن سعادت ایشان و باعث ایجاد خانواده‏ای سالم و پرورش نسلی پاک در فضایی گرم و آرام می شود.

ادامه خواندن ابراز محبت به زبان

از عشقتان زندان نسازید

از عشقتان زندان نسازید – عشاق موفق

از عشقتان زندان نسازید
خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی و کوچک‌ترین هسته جامعه است که از زن و مرد و فرزندان آنان تشکیل می‌شود. اساس و رکن اصلی خانواده (به عنوان زیربنای جامعه)، ازدواج است. بدین ترتیب، ازدواج، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حادثه زندگی هر انسان است، به طوری که احساس موفقیت و یا شکست هر یک از زوجین می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

ادامه خواندن از عشقتان زندان نسازید

نگاهی به زندگی رهبر

نگاهی به زندگی رهبر – عشاق موفق

نگاهی به زندگی رهبر
زندگی مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای، بسیار ساده و در پایین ترین سطح و با کم ترین امکانات می باشد.
معظم لَه مانند معمولی ترین افراد جامعه زندگی می‌کنند.

ادامه خواندن نگاهی به زندگی رهبر

قلب تپنده ی یک جامعه

قلب تپنده ی یک جامعه – عشاق موفق

قلب تپنده ی یک جامعه
خانواده به عنوان اولین واحد اجتماعی پایه و اساس جامعه ی انسانی را تشکیل می‌دهد، شناخت عوامل آسیب‌زا در بنیان خانواده و پیش‌گیری از به وجود آمدن آنها در کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی عمده مانند:

ادامه خواندن قلب تپنده ی یک جامعه

گذراندن اوقات فراغت

گذراندن اوقات فراغت – ارتباطات و اقوام

گذراندن اوقات فراغت
هر کدوم از فرهنگ لغت‌ها رو که باز کنید، فراغت رو این‌طوری معنا کردن:

فراغت؛ یعنی «آسودگی»، «آسایش»، «آسوده شدن از کار»، «آزاد بودن از کار روزانه»…

ادامه خواندن گذراندن اوقات فراغت

جوان و اوقات فراغت

جوان و اوقات فراغت – ارتباطات و اقوام

جوان و اوقات فراغت
فراغت در دعای امام سجاد(علیه السّلام)

در فرهنگ و اندیشه اسلامى، اوقات فراغت با بیهودگی و معطّلی یا آلودگی و روزمرگی همسو نیست،

ادامه خواندن جوان و اوقات فراغت