روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

با توجه به سن کودک تان برای او اسباب بازی تهیه کنید

با توجه به سن کودک تان برای او اسباب بازی تهیه کنید – روابط بین والدین و فرزندان

با توجه به سن کودک تان برای او اسباب بازی تهیه کنید
بازی یک مفهوم کلیدی برای سلامت و رشد کودک است و کودکان در بازی هایشان از محیط پیرامون و زندگی تجربه کسب می کنند.

ادامه خواندن با توجه به سن کودک تان برای او اسباب بازی تهیه کنید

۲۵ قدم تا تربیت فرزندی ایده آل !

۲۵ قدم تا تربیت فرزندی ایده آل ! – روابط بین والدین و فرزندان

25 قدم تا تربیت فرزندی ایده آل !
کمرویی متضمن اضطراب و بازدارندگی رفتاری در موقعیت های اجتماعی است.کودکان کمرو اغلب برای دیدن دیگران ظاهراً اشتیاق نشان می دهند امّا برای صحبت کردن یا پیوستن به دیگران اکراه دارند برای مثال،کودکان کمرو ممکن است در جمع افراد ناآشنا، ساکت و بی صدا باقی بمانند، حتی هنگامی که مورد خطاب قرارگیرند،آن ها ممکن است از وارد شدن و حضور در یک مکان جدید، مثل کلاس درس، بدون همراهی پدر یا مادرشان سرباز زنند.

ادامه خواندن ۲۵ قدم تا تربیت فرزندی ایده آل !

اول مهر رو دردسر خواب بچه ها !

اول مهر رو دردسر خواب بچه ها ! – روابط بین والدین و فرزندان

اول مهر رو دردسر خواب بچه ها !
گرچه بسیاری از کودکان در روزهای طولانی تابستان ممکن است تا آخر شب بیدار بمانند، با شروع مدارس در فصل پاییز باید به برنامه معمول خواب و بیداری‌شان بازگردند.

ادامه خواندن اول مهر رو دردسر خواب بچه ها !

۱۰ کار جالب برای روز پدر !

۱۰ کار جالب برای روز پدر ! – روابط بین والدین و فرزندان

10 کار جالب برای روز پدر !
پس از روز مادر این بار نوبت پدرها است که برایشان برنامه ای ویژه داشته باشیم. روز پدر نزدیک است و همه احتمالا در این فکر هستند که روز پدر را چطور برگزار کنند. بدون شک ، پدران ما در قلب و ذهنمان جای خیلی ویژه ای دارند.

ادامه خواندن ۱۰ کار جالب برای روز پدر !

چطور امنیت خانواده را در اینترنت حفظ کنیم؟

چطور امنیت خانواده را در اینترنت حفظ کنیم؟ – روابط بین والدین و فرزندان

چطور امنیت خانواده را در اینترنت حفظ کنیم؟
چطور امنیت خانواده را در اینترنت حفظ کنیم؟میلیون‌ها خانواده هر روزه از اینترنت برای یادگیری، تحقیق، خرید، انجام امور بانکی، به اشتراک‌گذاری تصاویر، بازی، دانلود فیلم و موسیقی، ارتباط با دوستان، ملاقات افراد جدید و … استفاده می‌کنند که برای حفظ امنیت در این محیط دانستن اصول اولیه محافظت ضروری است.

ادامه خواندن چطور امنیت خانواده را در اینترنت حفظ کنیم؟

مهار کج‌خلقی‌های کودکانه با چند روش ساده

مهار کج‌خلقی‌های کودکانه با چند روش ساده – روابط بین والدین و فرزندان

مهار کج‌خلقی‌های کودکانه با چند روش ساده
بدخلقی در کودکان به‌طور کلی یک ابراز خشم ناگهانی و غیرمنتظره است و تمایل به جلب توجه در آن نقشی ندارد. هنگام بدخلقی اغلب کودکان به اعمالی مانند گریه کردن، فریاد زدن، چرخاندن و حرکت دادن دست‌ها و پاها دست می‌زنند.

ادامه خواندن مهار کج‌خلقی‌های کودکانه با چند روش ساده

چگونه با نوجوانان دردسرساز، ارتباط برقرار کنیم؟

چگونه با نوجوانان دردسرساز، ارتباط برقرار کنیم؟ – روابط بین والدین و فرزندان

چگونه با نوجوانان دردسرساز، ارتباط برقرار کنیم؟
امروزه کمتر خانواده ای را می توان یافت که نوجوان یا جوان داشته باشد و از درگیری با او شکوه نکند و شاید هم نتوان معلم یا استادی پیدا کرد که از بی توجهی، سهل انگاری و ..  این دو گروه در تحصیل و حتی زندگی، گله مند نباشد.

ادامه خواندن چگونه با نوجوانان دردسرساز، ارتباط برقرار کنیم؟

بدون خجالت از بلوغ با فرزندانمان حرف بزنیم

بدون خجالت از بلوغ با فرزندانمان حرف بزنیم – روابط بین والدین و فرزندان

بدون خجالت از بلوغ با فرزندانمان حرف بزنیم
فرهنگ عرفی ما در یک نگاه کلی بلوغ را با احتیاط شدید و به صورت خاموش برگزار می کند و متأسفانه در برخی شؤون قومی آن را پدیده ای مزموم یا خجالت آور می شناسند

ادامه خواندن بدون خجالت از بلوغ با فرزندانمان حرف بزنیم

۱۰ موضوعی که نوجوانان آرزو دارند پدرشان در مورد آنها بداند

۱۰ موضوعی که نوجوانان آرزو دارند پدرشان در مورد آنها بداند – روابط بین والدین و فرزندان

10 موضوعی که نوجوانان آرزو دارند پدرشان در مورد آنها بداند
بعد از بزرگ کردن پنج نوجوان دیگر خیلی خوب می دانم که پدر یک نوجوان بودن چقدر سخت است. پدرها با حیرت و گاهی سردرگمی شاهد تغییر و تحولات فرزندانشان هستند.

ادامه خواندن ۱۰ موضوعی که نوجوانان آرزو دارند پدرشان در مورد آنها بداند

فقط مادران و مادربزرگ‌ها بخوانند!

فقط مادران و مادربزرگ‌ها بخوانند! – روابط بین والدین و فرزندان

فقط مادران و مادربزرگ‌ها بخوانند!
آیا شیردهی نیاز به مهارت خاصی دارد؟
پاسخ این است که همه مادران این امکان را دارند که به نوزادان خود شیر دهند. اما روش صحیح شیردادن به گونه‌ای است که:

ادامه خواندن فقط مادران و مادربزرگ‌ها بخوانند!

۱۰ نکته عالی برای تربیت فرزندان

۱۰ نکته عالی برای تربیت فرزندان – روابط بین والدین و فرزندان

10 نکته عالی برای تربیت فرزندان
۱٫ تشویق فرزندانتان به رفتارهای خوب را از سه سالگی آنها شروع کنید.
عادتشان بدهید از کلماتی مثل “خواهش می کنم”، “لطفاً”، “متشکرم”، “ببخشید”، و از این قبیل استفاده کنند و تشویقشان کنید نام بزرگسالان را هر زمان که توانستند بر زبان بیاورند. به آنها یاد بدهید که همیشه با لحنی دوستانه صحبت کنند.

ادامه خواندن ۱۰ نکته عالی برای تربیت فرزندان

کودکان واژه « ندارم » را می فهمند؟

کودکان واژه « ندارم » را می فهمند؟ – روابط بین والدین و فرزندان

کودکان واژه « ندارم » را می فهمند؟
بیکاری، گرانی، حقوق پایین و… آیا لازم است رؤیای فرزندان کوچکمان را با این گونه مسایل به هم بریزیم یا اینکه می توان با روشهای مناسب و با شیوه های حساب شده آنها را وارد دنیای بزرگترها کرد؟

ادامه خواندن کودکان واژه « ندارم » را می فهمند؟

روح و جسم نوزاد خود را تغذیه کنید

روح و جسم نوزاد خود را تغذیه کنید – روابط بین والدین و فرزندان

روح و جسم نوزاد خود را تغذیه کنید
نوزادتان با توانایی کلامی محدودی متولد می شود و شما نیز برای برقراری ارتباط واقعی با او ، می توانید از کلمات محدودی استفاده کنید .

ادامه خواندن روح و جسم نوزاد خود را تغذیه کنید

نازک نارنجی های خانه

نازک نارنجی های خانه – روابط بین والدین و فرزندان

نازک نارنجی های خانه
در بیشتر موارد، نیازهای ذاتی و درونی دختران ما دیده نمی‌شوند. زندگی دختران تا حدود زیادی تحت تاثیر انگاره‌های رشد مغزی آنان است.

ادامه خواندن نازک نارنجی های خانه

شیوه‌های برطرف‌کردن ترس کودکان

شیوه‌های برطرف‌کردن ترس کودکان – روابط بین والدین و فرزندان

شیوه‌های برطرف‌کردن ترس کودکان
هنگامی که کودکان دچار ترس یا اضطراب می‌شوند، مهم است که به آنها بیاموزید که چگونه با این عواطف کنار بیایند، تا بعدها در زندگی‌شان بهتر بتوانند با چنین احساساتی مواجه شوند

ادامه خواندن شیوه‌های برطرف‌کردن ترس کودکان

مادر نگران، پدر بی‌خیال

مادر نگران، پدر بی‌خیال – روابط بین والدین و فرزندان

مادر نگران، پدر بی‌خیال
این روزها، خسته‌ایم، حوصله نداریم، سردردهای گاه‌ و بی‌گاه، تنش‌های خواسته و ناخواسته و منظم بودن‌ها آزارمان می‌‌دهد، خلاصه‌ی کلام، کلافه‌ایم.

ادامه خواندن مادر نگران، پدر بی‌خیال

زوال دوستی پدر و پسری

زوال دوستی پدر و پسری – روابط بین والدین و فرزندان

زوال دوستی پدر و پسری
بررسی‌های جدید نشان می‌دهد بسیاری از والدین امروزی زمان کافی برای گذراندن با فرزندان خود ندارند و کودکان این عصر تنها‌ترین کودکان زمان به حساب می‌آیند.

ادامه خواندن زوال دوستی پدر و پسری

نق زدن کودک و راه جلوگیری از آن

نق زدن کودک و راه جلوگیری از آن – روابط بین والدین و فرزندان

نق زدن کودک و راه جلوگیری از آن
کودک تقریبا در همه موارد از جمله خوراک، پوشش، بازی کردن، دوست یابی و استفاده از وسایل به شما تکیه می کند. او مجبور است برای برطرف کردن نیاز خود رضایت شما را جلب کند و گاهی این مسئله باعث ایجاد درگیری بین او و شماست.

ادامه خواندن نق زدن کودک و راه جلوگیری از آن

با اندک سرمایه گذاری کودک خود را برترین کنید!

با اندک سرمایه گذاری کودک خود را برترین کنید! – روابط بین والدین و فرزندان

با اندک سرمایه گذاری کودک خود را برترین کنید!
دیوید موری که شانزده سال سمت استادی در دانشگاه داشته است، هفت گام را برای داشتن فرزندانی دانا پیشنهاد کرده است. وی معتقد است :

ادامه خواندن با اندک سرمایه گذاری کودک خود را برترین کنید!

داشتن فرزند چه تاثیری بر روحیه والدین دارد؟

داشتن فرزند چه تاثیری بر روحیه والدین دارد؟ – روابط بین والدین و فرزندان

داشتن فرزند چه تاثیری بر روحیه والدین دارد؟
با وجودی که فرزند داشتن به آدم احساس لذت، غرور، رشد شخصی و چیزهای خوب دیگری می‌بخشد امّا چالش‌های زیادی را نیز به وجود می‌آورد و پژوهشگران دریافته‌اند که این چالش‌ها می‌توانند عوارض منفی به همراه داشته باشند.

ادامه خواندن داشتن فرزند چه تاثیری بر روحیه والدین دارد؟

والدین و شیوه‌های فرزندپروری

والدین و شیوه‌های فرزندپروری – روابط بین والدین و فرزندان

والدین و شیوه‌های فرزندپروری
اشاره
در این مقاله ضمن آشنایی خوانندگان با مفهوم فرزندپروری، به معرفی شیوه‌های فرزندپروری که شامل شیوه‌های مقتدرانه، سهل‌گیرانه و استبدادی است، پرداخته می‌شود؛

ادامه خواندن والدین و شیوه‌های فرزندپروری

کودکانی که ‌فراموش می‌شوند

کودکانی که ‌فراموش می‌شوند – روابط بین والدین و فرزندان

کودکانی که ‌فراموش می‌شوند
سحر کوچولو اکثر شب‌ها پدر را نمی‌بیند وقتی پدرش به منزل می‌آید او خواب است بعضی وقت‌ها با اصرار از مادرش می‌خواهد که بیدار بماند تا پدر را ببیند ولی از بس دیروقت می‌شود سنگینی پلک‌ها نمی‌گذارد که او بیدار بماند به همین خاطر در طول روز فقط به شنیدن صدای پدرش از پشت گوشی تلفن اکتفا می‌کند.

ادامه خواندن کودکانی که ‌فراموش می‌شوند

تاثیر اختلاف نظر والدین بر تربیت فرزندان

تاثیر اختلاف نظر والدین بر تربیت فرزندان – روابط بین والدین و فرزندان

تاثیر اختلاف نظر والدین بر تربیت فرزندان
حتی در بهترین ازدواج‌ها نیز امکان دارد که زن و مرد بر سر تربیت بچه‌ها و شناساندن خوب و بد به آنها با یکدیگر به اختلاف نظر برسند. اما سوال اینجاست که آیا پدران و مادران می دانند که وقتی در رابطه با تعلیم و تربیت فرزندان اختلاف نظر دارند، چه باید بکنند؟ و چگونه عمل کنند؟

ادامه خواندن تاثیر اختلاف نظر والدین بر تربیت فرزندان