روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

میم مثل معیار

میم مثل معیار – پیش نیاز ازدواج

میم مثل معیار  
ازدواج و تشکیل زندگی مشترک آن قدر اهمیت دارد که کتاب ها و مقاله های زیادی درخصوص آن نوشته شده است و اندیشمندان و صاحب نظران زیادی درباره آن سخن گفته اند؛ در این بین انتخاب صحیح و درست شریک زندگی آن قدر اهمیت دارد که هرچه درباره آن گفته شود بازهم کم است.

ادامه خواندن میم مثل معیار

دسته‌گل عروس

دسته‌گل عروس – دردسرهای شیرین

دسته‌گل عروس
آرزوی هر عروسی است که در شب عروسی خود، دسته گلی منحصر به فرد و زیبا به دست بگیرد. داشتن کمی اطلاعات در باره گلها، می تواند به شما کمک کند که دسته گل عروس خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید. در این مقاله اطلاعات مختصری در باره گلهای پرکاربرد در دسته گل عروس ارایه می دهیم.

ادامه خواندن دسته‌گل عروس

چشمان کاملاً باز

چشمان کاملاً باز – پیش نیاز ازدواج

چشمان کاملاً باز
یک اتفاق تقریباً برای همه ما رخ می دهد و آن هم این است که در برخوردهای اول با آدم های جدید، معمولاً بخشی از خصوصیات شخصیتی مان را بروز نمی دهیم؛ یا این که در برابر بعضی مسائل انعطاف پذیرتر از معمول می شویم. این کار در بیشتر موارد غیرارادی است. چون ذاتاً دوست داریم در نظر دیگران محبوب به نظر بیاییم.

ادامه خواندن چشمان کاملاً باز

در عروسی‌تان بهترین باشید

در عروسی‌تان بهترین باشید – دردسرهای شیرین

در عروسی‌تان بهترین باشید
همه دوست دارند شب عروسی شان زیباترین چهره زندگی شان را داشته باشند و در یک کلام بدرخشند. برای ثبت لحظات مجلسی كه ده‌ها مهمان در آن حضور دارند عكاس و فیلمبردار دعوت می کنند و همه چیز آماده است تا مهمانی عروسی به شکل دلخواه برگزار شود. بنابراین، ظاهر مناسب عروس، چیزی است که جشن شما را زیباتر و به یادماندنی تر می کند.

ادامه خواندن در عروسی‌تان بهترین باشید

دقت در انتخاب همسر مناسب

دقت در انتخاب همسر مناسب – دردسرهای شیرین

دقت در انتخاب همسر مناسب
آمورش روابط زناشویی,مشکلات مربوط به ازدواج
زناشویی – مشکلات مربوط به ازدواج یکی از مسائل مهم پیش‌روی جامعه ماست که حتی برخی از آن به عنوان «بحران طلاق» در جامعه نام می‌برند. به هر حال این یک واقعیت کتمان‌ناپذیر است که مواردی از ازدواج‌های امروز به مشکل می‌خورند اما چگونه باید این مشکل بزرگ را حل کرد؟

ادامه خواندن دقت در انتخاب همسر مناسب

پیش از خواستگاری بخوانید

پیش از خواستگاری بخوانید – دردسرهای شیرین

پیش از خواستگاری بخوانید
 طبق سخنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) بهترین روز برای خواستگاری، روز جمعه و در ساعات بعد از ظهر است. همچنین بهتر است زمانی برگزار نشود که قمر در عقرب است.

ادامه خواندن پیش از خواستگاری بخوانید

توصیه هایی برای برگزاری مراسم عقد

توصیه هایی برای برگزاری مراسم عقد – دردسرهای شیرین

توصیه هایی برای برگزاری مراسم عقد
شاید برای نامزدها گرفتن یک جشن به یاد ماندنی آرزویی رویایی باشد.این روزها تقویم پر از مناسبت‌های خوب است و بازار جشن‌های عروسی دوباره داغ شده. البته حق با قدیمی‌هاست «عروسی به چشم تماشاگر آسان است»…

ادامه خواندن توصیه هایی برای برگزاری مراسم عقد

لباس عروس مناسب

لباس عروس مناسب – دردسرهای شیرین

لباس عروس مناسب
لباس عروس های گیپور ظاهری رمانتیک و شیک دارند و به همین دلیل همیشه طرفداران خود را داشته اند. سالهاست که لباس عروس های گیپور مورد توجه تازه عروس ها قرار دارند و محبوبیت شکست ناپذیری دارند. با این وجود لباس عروس توری با طرح ها و جزئیات گیپور برای همه مناسب نیست. اگر شما هم از طرفداران این مدل هستید، این مطلب به شما کمک می کند تا به درستی تصمیم بگیرید.

ادامه خواندن لباس عروس مناسب

اندر مصائب مقدمات عروسی!

اندر مصائب مقدمات عروسی! – دردسرهای شیرین

اندر مصائب مقدمات عروسی!
چند سال پیش، زمانی که آنقدر جوان بودم که هنوز نمی دانستم کمی آن طرفتر از دانشگاهمان چه مغازه هایی وجود دارد

اندر مصائب مقدمات عروسی!

ادامه خواندن اندر مصائب مقدمات عروسی!

شیرازی‌ها چطور عروسی می‌گیرند؟

شیرازی‌ها چطور عروسی می‌گیرند؟ – دردسرهای شیرین

شیرازی‌ها چطور عروسی می‌گیرند؟
مراسم عروسی در شیراز جالب است. معمولاً جوانی كه سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج داشته باشد، موضوع را با خانواده خود در میان می گذارد. اینجا خانواده داماد یا دختر معینی را در نظر دارند كه كارشان تا اندازه‌ای ساده است. در غیر اینصورت كفش و كلاه می‌كنند باین خانه و آن خانه به «دلاله‌گی» كه همان خواستگاری باشد می روند. بعضی اوقات هم دلاله‌زنها این كار را می‌كنند.

ادامه خواندن شیرازی‌ها چطور عروسی می‌گیرند؟

آیا ازدواج برای همه الزامی است

آیا ازدواج برای همه الزامی است – انتخاب با چشمان باز

آیا ازدواج برای همه الزامی است
این را ما نمی گوییم، آمارهای کارشناسان نشان می دهد که در سال‌های اخیر از هر پنج ازدواج دو مورد به طلاق ختم شده است. آمار و ارقامی که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت و شاید اگر هر کدام از طلاق گرفته های این آمارها کمی زودتر از بله گفتن به حقایق کوچک و مهمی توجه می کردند، آمارها تا این اندازه وحشتناک نبود!

ادامه خواندن آیا ازدواج برای همه الزامی است

پذیرایی در مراسم خواستگاری

پذیرایی در مراسم خواستگاری – دردسرهای شیرین

پذیرایی در مراسم خواستگاری
پوشاك و لباس شما در همان نگاه اول، ناخواسته معرف شما خواهد بود. بنابراین نباید این مسئله ی مهم را نادیده بگیرید و به سادگی از آن بگذرید. هر لباسی راكه برای روز خواستگاری خود انتخاب می كنید، گذشته از مدل و رنگ باید برازنده ی سن و اندام شما باشد. یكی ازاصول پذیرایی قدیمی و سنتی درمجلس خواستگاری، مراسم چای گرداندن است.

ادامه خواندن پذیرایی در مراسم خواستگاری

خصوصیات همسر مناسب

خصوصیات همسر مناسب – انتخاب با چشمان باز

خصوصیات همسر مناسب
خصوصیات شوهر  شایسته۱- دیانت و تقوی:شوهری که متدین و با تقوی باشد، حقوق همسرش را حفظ می کند و هیچ گاه در پی هوس های نامشروع  نیست، به او احترام می گذارد و از هرگونه ستم احتراز ( دوری ) می کند.
امام باقر(ع) می فرمایند: شایستگی داماد در تقوا و دیانت و امانت او نهفته است؛ هر کس واجد این شرایط باشد درخواست وی را بپذیرید…

ادامه خواندن خصوصیات همسر مناسب

نشانه‌هایی برای آن که بفهمید او به شما علاقه دارد

نشانه‌هایی برای آن که بفهمید او به شما علاقه دارد – پیش نیاز ازدواج

نشانه‌هایی برای آن که بفهمید او به شما علاقه دارد
یک رابطه می تواند گیج کننده باشد؛ دانستن این که آیا یک مرد مجرد در محل کارتان به شما علاقه دارد یا این که صرفا مودب است سخت است. آیا واقعا تمایل دارد شما را بهتر بشناسد، یا این که حوصله اش سر رفته است و تنها می خواهد زمان را سپری کند؟ مجرد ها به یک سری نکات برای این که چگونه یک دوست یا همکار را از کسی که می خواهد شما را بهتر بشناسد تشخیص دهند نیاز دارند.

ادامه خواندن نشانه‌هایی برای آن که بفهمید او به شما علاقه دارد

با چه کسی می توان ازدواج کرد؟

با چه کسی می توان ازدواج کرد؟ – انتخاب با چشمان باز

با چه کسی می توان ازدواج کرد؟
* ۱- عامل اول در انتخاب همسر رضایت خانواده ها است. یعنی اعضای مهم و اصلی خانواده (پدر، مادر، خواهر و برادر) از این انتخاب رضایت داشته باشند. در خانواده های ایرانی اگر بزرگان خانواده، فردی را بپذیرند می توان گفت بخش بزرگی از کار به خوبی پشت سر گذاشته شده است.

ادامه خواندن با چه کسی می توان ازدواج کرد؟

رازهای ازدواج موفق

رازهای ازدواج موفق – پیش نیاز ازدواج

رازهای ازدواج موفق
پژوهش ها نشان می دهد، که با ثبات ترین ازدواج ها آن است که زن وشوهر بیش ترین شباهت ها را با هم داشته باشند. بعضی از روانشناسان شباهت های بین زوجین را در حکم سپرده بانکی مشترک تلقی کرده و اشاره می کنند. اگر میزان سپرده بانکی شما کم تر باشد در مقابل بحران اقتصادی و اجتماعی بهتر می توانید مقاومت و احساس امنیت کنید. در غیر این صورت دچار مشکل می شوند. این تشبیه نشان می دهد هر چه قدر میزان تشابه بین زوجین بیشتر باشد کمتر دچار بحران می شوند.

ادامه خواندن رازهای ازدواج موفق

آیا زن باید همیشه رب النوع زیبایی باشد؟

آیا زن باید همیشه رب النوع زیبایی باشد؟ – انتخاب با چشمان باز

آیا زن باید همیشه رب النوع زیبایی باشد؟
گروهی از زنان که کار بیرون از خانه دارند، وقتی به خانه می آیند مشغول انجام کارهای خانه می شوند و گاهی انجام کارهای بیش از حد در خانه و خستگی بیرون از خانه باعث می شود آنها به وضع ظاهر خود بی دقت شوند و برخلاف اوقات دیگر نتوانند با ظاهری آراسته و اخلاقی خوش از شوهر خود استقبال کنند.

ادامه خواندن آیا زن باید همیشه رب النوع زیبایی باشد؟

توافقات پیش از ازدواج

توافقات پیش از ازدواج – پیش نیاز ازدواج

توافقات پیش از ازدواج
اگر تصمیم به ازدواج گرفته اید حتماً از اتفاقاتی که گاهی چندان خوشایندتان نیست نگران می شوید و یا ممکن است از اینکه شریک آینده زندگیتان اعتماد کافی به اهداف و برنامه های زندگیتان نداشته باشد یا بدبین باشد هراسان شوید. توافقات پیش از ازدواج می تواند سلامت رابطه زناشویی تان را تائید کند و جلوی هدر رفتن سرمایه های مادی و معنویتان را بگیرد. هر توافق پیش از شروع زندگی مشترک، احتمال جدایی اختلاف و درگیری های آینده را کم می کند.

ادامه خواندن توافقات پیش از ازدواج

بیراهه ها در انتخاب همسر

بیراهه ها در انتخاب همسر – انتخاب با چشمان باز

بیراهه ها در انتخاب همسر
خیلی از ما قبل از ازدواج بادیدن نشانه هایی به راحتی چشم خود را بر واقعیت می‌‌بندیم و با خود یک جمله معروف را تکرار می‌‌کنیم.  “بعد ازدواج درست خواهد شد!” منکر این نیستم اما گاهی برخی ناهنجاری ها بعد از ازدواج آسیب‌رسان‌تر و مخرب‌تر هم می‌‌شود. به همین دلیل به شما می‌‌گوییم که با چه کسانی ازدواج نکنید!!

ادامه خواندن بیراهه ها در انتخاب همسر

آزمایش ژنتیک بدهید

آزمایش ژنتیک بدهید – پیش نیاز ازدواج

آزمایش ژنتیک بدهید
ازدواج نقطه شروع یک نسل است. نسلی که شما پرورش دهنده آن هستید. بنابراین مهم است که شروع کننده یک نسل سالم و شاداب و سازنده باشید. چه در زمینه جسمی و چه در زمینه روحی و تربیتی. در زمینه مسائل تربیتی، پرورش یک نسل سالم کار دشواری است اما در مسائل جسمی، با رعایت بعضی از اصول می توانید از شروع کننده یک نسل سالم باشید.

ادامه خواندن آزمایش ژنتیک بدهید

پنجره ای رو به خوشبختی

پنجره ای رو به خوشبختی – انتخاب با چشمان باز

پنجره ای رو به خوشبختی
وقتی برای اولین بار زندگی ام را مورد بررسی قرار دادم به این نتیجه رسیدم که بین آرزوها و زندگی واقعی ام فاصله زیادی وجود دارد. هنوز خیلی کارها بود که باید انجام می دادم تا به رویاهایم دست می یافتم. در همین زمان شخصی به من گفت برای موفق شدن باید زندگی افراد موفق را بررسی کنی.

ادامه خواندن پنجره ای رو به خوشبختی

تصمیم گیری درباره ازدواج

تصمیم گیری درباره ازدواج – پیش نیاز ازدواج

تصمیم گیری درباره ازدواج
تصمیم گیری درباره ازدواج کار ساده ای نیست. این که طرف مقابل واقعا برای شما مناسب است یا نه؟ چه فاکتورهایی را باید در او بسنجید و با چه مسائلی باید بی پرده رو به رو شوید، همه و همه تصمیم گیری را سخت می کنند.

ادامه خواندن تصمیم گیری درباره ازدواج