روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

دختران آهن پرست، پسران مانکن پسند

دختران آهن پرست، پسران مانکن پسند – روابط بین دختر و پسر

دختران آهن پرست، پسران مانکن پسند
ماشین شیک و شاسی بلند، ویلای دوبلکس در شمال، آپارتمان مجهز به سونا و جکوزی، شغل پر درآمد، مسافرت خارج، … یک پسر ایده آل! اندامی زیبا، قدی بلند، کمری باریک، موهای فشن، بینی عمل کرده، آرایشی غلیط، لباسی چسبان، خالکوبی روی بدن، سیگار، … یک دختر ایده آل!

ادامه خواندن دختران آهن پرست، پسران مانکن پسند

می ترسید تنها بمانید و او شما را دوست نداشته باشد ؟

می ترسید تنها بمانید و او شما را دوست نداشته باشد ؟ – روابط بین دختر و پسر

می ترسید تنها بمانید و او شما را دوست نداشته باشد ؟
اینکه به شخص یا چیزی آنقدر وابسته باشیم که ترک کردن آن برایمان امکان‌پذیر نباشد یا حتی فکر کردن به کنار گذاشتنش در ما ایجاد وحشت و هراس به وجود آورد؟ اما به راستی چیست که ما را اسیر می‌کند؟

ادامه خواندن می ترسید تنها بمانید و او شما را دوست نداشته باشد ؟

آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج

آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج – روابط بین دختر و پسر

آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج
مریم منصوری/دکتر محمدتقی اکبری از افزایش بیماری‌های کمیاب و نادر ژنتیکی در ایران می‌گوید

ادامه خواندن آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج

۱۰ نشانه مردان سوءاستفاده گر

۱۰ نشانه مردان سوءاستفاده گر – روابط بین دختر و پسر

10 نشانه مردان سوءاستفاده گر
مردان سوءاستفاده گر معمولاً خودشان قربانیان نوعی سوءاستفاده هستند. نشانه های یک مرد سوءاستفاده گر می تواند سوءاستفاده احساسی، کلامی، فیزیکی یا جنسی باشد.

ادامه خواندن ۱۰ نشانه مردان سوءاستفاده گر

تاثیر ازدواج و همسر گزینی در مردان و پسران جوان

تاثیر ازدواج و همسر گزینی در مردان و پسران جوان – روابط بین دختر و پسر

تاثیر ازدواج و همسر گزینی در مردان و پسران جوان
تأهل، در مورد همه ی ابنای بشر ماهیتی سرشتی دارد و غالب وجود آن عالمگیر میباشد. لذا تفاوت فرهنگها موجب دگرگونیهای اساسی در قواعد آن نمیشود! مطالبی که در ذیل می آید بر اساس تحقیقاتی است که استیون ناک ( Steven I.nox ) استاد جامعه‌شناسی دانشگاه ویرجینیا، پیرامون “علل و پیامدهای تغییرات در خانواده آمریکایی” انجام داده است.

ادامه خواندن تاثیر ازدواج و همسر گزینی در مردان و پسران جوان

۷ نشانه‌ای که به دروغ نامزدتان پی خواهید برد

۷ نشانه‌ای که به دروغ نامزدتان پی خواهید برد – روابط بین دختر و پسر

7 نشانه‌ای که به دروغ نامزدتان پی خواهید برد
آیا می‌دانستید تمام مردم جهان به طور میانگین روزی دو مرتبه دروغ می‌گویند؟ برخی افراد دروغگوهای خوبی نیستند و زود لو می‌روند اما برخی دیگر دروغگوهای قهاری هستند.

ادامه خواندن ۷ نشانه‌ای که به دروغ نامزدتان پی خواهید برد

چه چیزهایی باعث می شود مردها عاشق شوند؟

چه چیزهایی باعث می شود مردها عاشق شوند؟ – روابط بین دختر و پسر

چه چیزهایی باعث می شود مردها عاشق شوند؟
همه چیز به تو بستگی دارد. فقط کافی است یک سری مسائل را رعایت کنی تا دیوانه وار عاشقت شوند. در این مقاله چند مورد کوچک آمده که با انجام آن مردها عاشق و دلشیفته شما می شوند.

ادامه خواندن چه چیزهایی باعث می شود مردها عاشق شوند؟

۵ روش عاشق کردن دیگران

۵ روش عاشق کردن دیگران – روابط بین دختر و پسر

۵ روش عاشق کردن دیگران
برخـی افراد ممکن است با خواندن این مقاله پیشنهادات من را غیر اخلاقی و غیر منـصـفانـه تلقی کنـنـد.

ادامه خواندن ۵ روش عاشق کردن دیگران

۷ نوع متفاوت از عشق!شما جزو کدام دسته اید؟

۷ نوع متفاوت از عشق!شما جزو کدام دسته اید؟ – روابط بین دختر و پسر

7 نوع متفاوت از عشق!شما جزو کدام دسته اید؟
مورا کلی وبلاگ نویس معروف انواع عشق را در هفت نوع متفاوت دسته بندی کرده که در قسمت زیر با هم می خوانیم:

ادامه خواندن ۷ نوع متفاوت از عشق!شما جزو کدام دسته اید؟

مهم بودن برخورد های اول در ارتباط بین فردی

مهم بودن برخورد های اول در ارتباط بین فردی – روابط بین دختر و پسر

مهم بودن برخورد های اول در ارتباط بین فردی
لبخند بزنید و آراسته باشید
اولین تاثیر در برخورد اولیه، معمایی ظریف است. اگر آن را باز کنید، هر بخش‌اش را به روشنی می‌بینید و متوجه می‌شوید که چه تاثیری بر کل دارد.

ادامه خواندن مهم بودن برخورد های اول در ارتباط بین فردی

عشق یکسویه و نحوه مواجهه با آن!

عشق یکسویه و نحوه مواجهه با آن! – روابط بین دختر و پسر

عشق یکسویه و نحوه مواجهه با آن!
برخی افراد در مقابل  موج  محبت و عشق  دیگری  عقب  نشینی  می کنند و  دچار  ترس می شوند. محبت دیگری آن ها را می ترساند و فراری می دهد. این افراد  معمولا  وقتی …

ادامه خواندن عشق یکسویه و نحوه مواجهه با آن!

آیا میدانستید؟مردانی که با زنان باهوش ازدواج می‌کنند، شادترند!

آیا میدانستید؟مردانی که با زنان باهوش ازدواج می‌کنند، شادترند! – روابط بین دختر و پسر

آیا میدانستید؟مردانی که با زنان باهوش ازدواج می‌کنند، شادترند!
تحقیقات جدید نشان می‌دهد مردانی که با زنان باهوش ازدواج می‌کنند عمر طولانی‌تر و زندگی بهتری دارند. در این تحقیق که روی بیش از ۱٫۵ میلیون نفر انجام شد مشخص شد میزان تحصیلات زنان بسیار بیشتر از مردان روی کیفیت زندگی و داشتن عمر طولانی‌تر مؤثر است.

ادامه خواندن آیا میدانستید؟مردانی که با زنان باهوش ازدواج می‌کنند، شادترند!

کشف دلیل علمی ازدواج زنان و مردان متضاد با یکدیگر

کشف دلیل علمی ازدواج زنان و مردان متضاد با یکدیگر – روابط بین دختر و پسر

کشف دلیل علمی ازدواج زنان و مردان متضاد با یکدیگر
پژوهشگران برزیلی پایه های علمی این موضوع که در انتخاب شریک زندگی افراد متضاد همدیگر را جذب می کنند را کشف کردند. محققان پارانا در برزیل که نتایج یافته های خود را در کنفرانس سالانه انجمن ژنتیک انسانی اروپا مطرح کردند توانستند پایه های ژنتیکی جذب افراد متضاد را در انتخاب شریک زندگی پیدا کنند.

ادامه خواندن کشف دلیل علمی ازدواج زنان و مردان متضاد با یکدیگر

رازهایی برای مردها

رازهایی برای مردها – روابط بین دختر و پسر

رازهایی برای مردها
آقایون عزیز روی صحبت ما با شماست.چرا که شما به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه و به عنوان پشتیبان خانواده نیاز بیشتری به تمرینات خود سازی دارید. برای هر روز از ماه ، گفتاری کوتاه پیشنهاد شده است. روز را در ساعت مناسبی آغاز کنید. گفتار را چند بار تکرار کنید…

ادامه خواندن رازهایی برای مردها

مزایای نامه های عاشقانه برای نامزد یا همسرتان !

مزایای نامه های عاشقانه برای نامزد یا همسرتان ! – روابط بین دختر و پسر

مزایای نامه های عاشقانه برای نامزد یا همسرتان !
اگر شما به تازگی نامزد کرده‌اید و تمایل دارید روابط تان مستحکم تر شود برای همسرتان‌یک نامه‌ی عاشقانه بنویسید!

ادامه خواندن مزایای نامه های عاشقانه برای نامزد یا همسرتان !

چند راه برخورداری از حقوق مساوی در زندگی مشترک!؟

چند راه برخورداری از حقوق مساوی در زندگی مشترک!؟ – روابط بین دختر و پسر

چند راه برخورداری از حقوق مساوی در زندگی مشترک!؟
مردان با تکیه بر موادی از قانون مدنی از حقوقی برخوردار شده‌اند که به واسطه آن می‌توانند براحتی از تحصیل، اشتغال و …

ادامه خواندن چند راه برخورداری از حقوق مساوی در زندگی مشترک!؟

بیست و پنج سوالی که باید قبل از ازدواج به آن پاسخ دهید

بیست و پنج سوالی که باید قبل از ازدواج به آن پاسخ دهید – روابط بین دختر و پسر

بیست و پنج سوالی که باید قبل از ازدواج به آن پاسخ دهید
شمائی که قرار است ازدواج کنید، آیا میزان تطابق خود با موضوعات مختلف زندگی را می‌دانید؟

ادامه خواندن بیست و پنج سوالی که باید قبل از ازدواج به آن پاسخ دهید

خانمها آیا با حساسیت‌های نامزدتان آشنا هستید؟

خانمها آیا با حساسیت‌های نامزدتان آشنا هستید؟ – روابط بین دختر و پسر

خانمها آیا با حساسیت‌های نامزدتان آشنا هستید؟
 ما در این مقاله قصد داریم شما را با علایق ، سلیقه و بیزاری‌های پسران جوان و آقایان آشنا سازیم .

ادامه خواندن خانمها آیا با حساسیت‌های نامزدتان آشنا هستید؟

نتایج فداکاری‌های بی‌مورد برای بدست آوردن عشق

نتایج فداکاری‌های بی‌مورد برای بدست آوردن عشق – روابط بین دختر و پسر

نتایج فداکاری‌های بی‌مورد برای بدست آوردن عشق
هنگامی که خود را فدای نامزدتان می کنید ممکن است او شما را بیشتر دوست داشته باشد یا برعکس برای او فرقی نداشته باشد اما چیزی که حتما اتفاق می‌افتد :

ادامه خواندن نتایج فداکاری‌های بی‌مورد برای بدست آوردن عشق

ابراز علاقه بموقع !! چه وقت؟

ابراز علاقه بموقع !! چه وقت؟ – روابط بین دختر و پسر

ابراز علاقه بموقع !! چه وقت؟
 چه موقع آقایون می‌توانند علاقه خود را نسبت به همسر خود ابراز کنند، در قرارهای اولیه چه کار انجام دهند که تاثیر مثبتی بر روی طرف مقابل بگذارند، چه کار کنند که خانم احساس بهتری نسبت به آنها پیدا کند و چه موقع باید با مسائل رک برخورد کنند.

ادامه خواندن ابراز علاقه بموقع !! چه وقت؟

ارتباط بین کیف و شخصیت در خانم‌ها

ارتباط بین کیف و شخصیت در خانم‌ها – روابط بین دختر و پسر

ارتباط بین کیف و شخصیت در خانم‌ها
“دست به کیف من نزن تمام زندگیم توشه” شاید شما هم بارها این جمله را شنیده باشید. آیا شما هم از آن دسته خانم‌هایی هستید که به قولی همه زندگیشان را در کیف شان حمل می‌کنند؟ آیا می‌دانید که انتخاب کیف و حتی وسایلی که در آن حمل می‌کنید با نوع شخصیت شما ارتباط دارد؟ در همین رابطه این مقوله به بررسی ارتباط بین شخصیت خانم‌ها و انتخاب کیف از سوی آنان می‌پردازد.

ادامه خواندن ارتباط بین کیف و شخصیت در خانم‌ها

راههای اسرار آمیز برای یافتن مرد ایده آل

راههای اسرار آمیز برای یافتن مرد ایده آل – روابط بین دختر و پسر

راههای اسرار آمیز برای یافتن مرد ایده آل
آیا تا به حال به طریقی که کفش هایتان را در می‌آورید فکر کرده اید؟ آیا آنها را از پا در آورده و به گوشه ای پرت می‌کنید؟ آیا به طریقه در آوردن آنها در هر روز توجه می‌کنید؟

ادامه خواندن راههای اسرار آمیز برای یافتن مرد ایده آل