روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

نقش خانواده در بهداشت روانی ( قسمت اول )

نقش خانواده در بهداشت روانی ( قسمت اول ) – عشاق موفق

نقش خانواده در بهداشت روانی ( قسمت اول )
خانواده
خانواده نظام اجتماعی پویایی است که برای خود ساختار، اجزاء و قواعدی دارد و در بین تمامی نهادها ، سازمان ها و تأسیسات اجتماعی ، نقش و اهمیتی خاص و بسزا دارد .

ادامه خواندن نقش خانواده در بهداشت روانی ( قسمت اول )

این مطلب مال آقایان است

این مطلب مال آقایان است – عشاق موفق

این مطلب مال آقایان است
شیوه هایی براى همسردارى
زنان دنیایى پر از راز و رمز دارند که بیشتر مردان از این پیچیدگى ها ناآگاه هستند. بسیارى از اختلافاتى که زنان با شوهران خود دارند به خاطر همین ناآشنایى است.

ادامه خواندن این مطلب مال آقایان است

خیانت از راه دور

خیانت از راه دور – عشاق موفق

خیانت از راه دور
آسیب شناسی گپ های اینترنتی(چت) در زندگی زناشویی
بعد از ظهر از نیمه گذشته و من بی صبرانه منتظر بازگشت همسرم به خانه هستم. امیدوارم که حداقل امشب وقت کافی برای من و فرزندم داشته باشد.

ادامه خواندن خیانت از راه دور

اول عشق بعد …

اول عشق بعد … – عشاق موفق

اول عشق بعد ...
موفقیت در ازدواج را به حساب تقدیر نگذارید. اگر چه قبل از جشن ازدواج شاد هستید، اما پس از آن مسائلی  وجود دارد که می‌تواند اوضاع را خراب کند و شادی شما را تبدیل به اندوه و ناراحتی کند.

ادامه خواندن اول عشق بعد …

جاودانگی یک عشق

جاودانگی یک عشق – عشاق موفق

جاودانگی یک عشق
بحث درباره وظایف و مسئولیت های همسران ، بیش ازآنکه صرفا” یک موضوع حقوقی و قانونی باشد ، متاثر از پیوندهای عاطفی و روانی و مبتنی بر معیارهای اخلاقی و ارزشی است .

ادامه خواندن جاودانگی یک عشق

پیش لرزه در زندگی مشترک

پیش لرزه در زندگی مشترک – عشاق موفق

پیش لرزه در زندگی مشترک
نشانه‌ هایی وجود دارد که به شما می ‌گوید شکست دارد روی زندگی تان آوار می ‌شود. اگر صدای  ‌ترک سقف زندگی تان را تشخیص نمی ‌دهید خوب است به این نشانه ‌ها دقت کنید:

ادامه خواندن پیش لرزه در زندگی مشترک

دیدار معشوق

دیدار معشوق – عشاق موفق

دیدار معشوق
اول بار در کنار کارون که اکنون خون گرفته است نشستیم.
به من نگاه نمی کردی، شاید از حجب. ولی من نه، خیره به چشمهای سیاه تو بودم. شاید به دنبال تصویر خودم می گشتم.

ادامه خواندن دیدار معشوق

تدابیر مردان در همسرداری قسمت چهارم

تدابیر مردان در همسرداری قسمت چهارم – عشاق موفق

تدابیر مردان در همسرداری قسمت چهارم
هر ویژگی تا وقتی ارزشمند است که به عاقبت زندگی شما کمک کند. «غرور» عنصری است که معمولاً به ترفیع حس تشخیص و بزرگی فرد می‌انجامد ، اما تا جایی قابل احترام است

ادامه خواندن تدابیر مردان در همسرداری قسمت چهارم

زوج درمانی-قسمت اول

زوج درمانی-قسمت اول – عشاق موفق

زوج درمانی-قسمت اول
زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش های زوج هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند. فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر، و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می کنند.

ادامه خواندن زوج درمانی-قسمت اول

سیاست های زنانه در همسرداری-قسمت چهارم

سیاست های زنانه در همسرداری-قسمت چهارم – عشاق موفق

سیاست های زنانه در همسرداری-قسمت چهارم
حقیقتاً که به جاست شاکر و ستایشگر آفریدگاری باشیم که به ذات هر خلقتش؛ حکمت، ظرافت و اقتداری بسنده بخشید ، تا توانایی رویارویی با تمامی وجوه پیرامون خود را داشته باشد،

ادامه خواندن سیاست های زنانه در همسرداری-قسمت چهارم

چگونه روابطمان را فرو بپاشیم

چگونه روابطمان را فرو بپاشیم – عشاق موفق

چگونه روابطمان را فرو بپاشیم
آیا میدانید ما به راحتی میتوانیم باعث فروپاشی روابطمان با همسر مورد علاقه خود باشیم اگر… .
چگونه روابطمان را فرو بپاشیم

ادامه خواندن چگونه روابطمان را فرو بپاشیم

دروغ را به کلی حذف کن !

دروغ را به کلی حذف کن ! – عشاق موفق

دروغ را به کلی حذف کن !
جهت داشتن زندگی موفق و سراسر از شادی و مهر،  رعایت ۲۵ نکته ی زیر را به شما توصیه می کنیم :

دروغ را به کلی حذف کن !

ادامه خواندن دروغ را به کلی حذف کن !

حق زن بر مرد در کلام معصومین(ع)

حق زن بر مرد در کلام معصومین(ع) – عشاق موفق

حق زن بر مرد در کلام معصومین(ع)
جاء رجل الی الحسن علیه‌السّلام یستشیره فی تزویج ابنته، فقال: زوج‌ها من رجل تقیّ فانّه ان احبّها اکرم‌ها و ان ابغض‌ها لم یظلم‌ها.

ادامه خواندن حق زن بر مرد در کلام معصومین(ع)

عشق حقیقی ، بدون گل سرخ

عشق حقیقی ، بدون گل سرخ – عشاق موفق

عشق حقیقی ، بدون گل سرخ
از لحظه ای که در یکی از اتاق های بیمارستان بستری شده بودم، زن و شوهری در تخت روبروی من مناقشه ی بی پایانی را ادامه می دادند.

ادامه خواندن عشق حقیقی ، بدون گل سرخ

پیامک های عاشقانه

پیامک های عاشقانه – عشاق موفق

پیامک های  عاشقانه
نیاز به داشتن هم صحبت و علاقه میان همسران خصوصیتى اساسى مى باشد. چرا که زندگى واقعى یعنى رابطه اى سرشار از مهر و محبت میان زن و شوهرى که به یکدیگر اعتماد و علاقه دارند.

ادامه خواندن پیامک های عاشقانه

پیشگیری از خیانت همسر

پیشگیری از خیانت همسر – عشاق موفق

پیشگیری از خیانت همسر
چطور می توانیم همسرمان را آن قدر عاشق خودمان کنیم که هرگز فکر ازدواج دوم به ذهنش خطور نکند!
شاید این سوال ذهنی بسیاری از خانم ها باشد؛

ادامه خواندن پیشگیری از خیانت همسر

بیست روش عاشقانه(۶)

بیست روش عاشقانه(۶) – عشاق موفق

بیست روش عاشقانه(6)
۱- از اینکه بخواهید اخلاق شریک زندگی‌تان را تغییر بدهید دست بردارید، شما فقط می‌توانید خودتان را عوض کنید …!

ادامه خواندن بیست روش عاشقانه(۶)

در عشق به او احتیاط کن

در عشق به او احتیاط کن – عشاق موفق

در عشق به او احتیاط کن
احتیاط در عشق
بعضی از خصوصیات شخصیتی در افراد وجود دارد که آسیب های جدی به روابط زناشویی وارد می کند . در این میان می توان به ویژگی های خشم، و عدم مسئولیت پذیری اشاره کرد .

ادامه خواندن در عشق به او احتیاط کن

مرگ عواطف،بین همسران

مرگ عواطف،بین همسران – عشاق موفق

مرگ عواطف،بین همسران
مجادله های بی پایان
درک تفاوتها و اختلافات از سوی همسران ، موجب تفاهم بین طرفین است .
اغلب زوجها در مذاکراتشان دچار اختلاف می شوند . این مسأله به مباحثه و گاه از سر ناآگاهی به مجادله تبدیل می شود.

ادامه خواندن مرگ عواطف،بین همسران

ایستگاهی برای آفریدن شادی

ایستگاهی برای آفریدن شادی – عشاق موفق

ایستگاهی برای آفریدن شادی
اساسى ترین تأثیر شادابى، ایجاد آرامش و آسایش روحى براى افراد و پیشرفت و توسعه اجتماعى اقتصادى براى جامعه است.

ادامه خواندن ایستگاهی برای آفریدن شادی

بعد از ماه عسل …

بعد از ماه عسل … – عشاق موفق

بعد از ماه عسل ...
ازدواج
بعد از تمام شدن مراسم عروسی و باز گشت از سفر ماه عسل ، زن و شوهر زندگی مشترک ، زیریک سقف را تجربه می کنند ، زندگی بعد از ازدواج  بسیار متفاوت تر از قبل از آن بوده و نیازمند ، صبر ،گذشت و یادگیری اصولی است رعایت آن در زندگی ضروری است.

ادامه خواندن بعد از ماه عسل …

از او علم غیب نخواهید

از او علم غیب نخواهید – عشاق موفق

از او علم غیب نخواهید
در مقالات قبل در مباحثی در مورد خطاهای شناختی که ممکن است در میان زوجین اتفاق بیفتد و روابط زناشویی را مختل کند  مطالبی را اعم از گسسته بینی، تجرید های انتخابی ،تعمیم های مبالغه آمیز،استنباط دلبخواهی، تفکر قطبی شده شرح دادیم و در ادامه سعی داریم موضوع هایی دیگر را برای شما مطرح نماییم.

ادامه خواندن از او علم غیب نخواهید

بی تو ، هرگز!

بی تو ، هرگز! – عشاق موفق

بی تو ، هرگز!
بر خلاف آنچه در ابتداى بروز اختلاف و ناسازگارى به نظر مى رسد ، طلاق ، تنها راه حل نیست .
طلاق ، شاید آسانترین راه باشد ، ولى هرگز بهترین و عاقلانه ترین راه حل براى ناسازگاری ها نیست ، به خصوص اگر در شرایط عصبانیت و خشم به آن اقدام شود.

ادامه خواندن بی تو ، هرگز!