روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

اسلام طرف زن است یا مرد؟

اسلام طرف زن است یا مرد؟ – عشاق موفق

اسلام طرف زن است یا مرد؟
خانواده های بی نشاط و از کار افتاده
در جوامع غربی جوان ها، دوره نشاطِ جوانی و تُندی احساسات و غرایز را آزادانه می گذرانند و وقتی به خانواده و به ازدواج می رسند که در واقع بخش زیادی از میل طبیعی آنها و غرایز آنها فرو نشسته است. آن شوق و محبّت و عشقی که باید رد اعماق روح زن و شوهر جایگزین شود، در اینها نیست یا کم است.

ادامه خواندن اسلام طرف زن است یا مرد؟

یک اتفاق شرم آور زناشویی!

یک اتفاق شرم آور زناشویی! – عشاق موفق

یک اتفاق شرم آور زناشویی!
وقتی متوجه این مساله شدم، احساس کردم دنیا بر سرم خراب شده و هیچ راه چاره ای را نمی توانم پیدا کنم.

ادامه خواندن یک اتفاق شرم آور زناشویی!

مردان رنگ به رنگ در نقش همسر

مردان رنگ به رنگ در نقش همسر – عشاق موفق

مردان رنگ به رنگ در نقش همسر
محمد رفتار غیرقاطعانه خود را این‏گونه شرح می‏دهد: «من خیلی آسان‏ گیر هستم و مطمئنم این یکی از دلایلی است که «مریم» عاشق من شد.

ادامه خواندن مردان رنگ به رنگ در نقش همسر

سنگ صبورم باش!

سنگ صبورم باش! – عشاق موفق

سنگ صبورم باش!
ارتباط کلامی، مهمترین تفاوت زن و مرد
در مقاله ی قبل به ذکر۲ تفاوت در مردان وزنان در ارتباطات کلامی شان اشاره کردیم.حال به ذکر ۶ مورد دیگر می پردازیم:

ادامه خواندن سنگ صبورم باش!

افکارتان را تغییر دهید، زندگیتان تغییر می یابد

افکارتان را تغییر دهید، زندگیتان تغییر می یابد – عشاق موفق

افکارتان را تغییر دهید، زندگیتان تغییر می یابد
( قسمت اول )
برای داشتن یک زندگی موفق ابتدا باید موانع خوشحالی و خوشبختی در زندگی را شناخت. بسیاری از مشکلاتی که ما در زندگی داریم بیشتر از آنچه که به همسر ما مربوط باشد، متوجه خود ماست.

ادامه خواندن افکارتان را تغییر دهید، زندگیتان تغییر می یابد

نقش والدین در تربیت فرزندان -قسمت اول

نقش والدین در تربیت فرزندان -قسمت اول – عشاق موفق

نقش والدین در تربیت فرزندان -قسمت اول
نهاد خانواده، جامعه نسبتاً کوچکی را تشکیل می دهد که هر یک از اعضای آن به نحوی بر دیگری تأثیر می گذارد. در چنین تأثیر متقابلی، مجموعه ای از اعتقادات، آداب، رسوم و ارزش های اخلاقی، عاطفی و اجتماعی شکل می گیرد.

ادامه خواندن نقش والدین در تربیت فرزندان -قسمت اول

الگوی مهربانی

الگوی مهربانی – عشاق موفق

الگوی مهربانی
معنویت حضرت زهرا
در اندوه جگر سوز علی (ع) در مواجهه با فاطمه میان در و دیوار و گاه شستن صورت نیلی و بازوی کبود فاطمه ، هیچ هنرمند عارفی نتوانسته است مرثیه بسراید آنچنان که از عمق رنج آدمی در چروک های پیشانی علی خبر دهد  و وسعت غم های خلقت را در پهنای اشک علی بشناسد و بشناساند.

ادامه خواندن الگوی مهربانی

عشق و تاثیر آن در زندگی مشترک-۱

عشق و تاثیر آن در زندگی مشترک-۱ – عشاق موفق

عشق و تاثیر آن در زندگی مشترک-1
حاصل وجود این عشق با توجه به نیازهای روانی، امیال و سلیقه های اشخاص متفاوت است. برای بعضی ها جذابیت جسمانی مهم است و برای عده ای تدین، خصوصیات اخلاقی، شخصیت اجتماعی، سلوک، مهارت های کلامی و خلق و خو اهمیت دارد و برای جمعی دیگر صمیمیت، مهربانی و قدرت، بها دارد.

ادامه خواندن عشق و تاثیر آن در زندگی مشترک-۱

رهبر خانه کیست؟

رهبر خانه کیست؟ – عشاق موفق

رهبر خانه کیست؟
(قسمت اول)
جامعه‌ی امروزی در بسیاری از موارد چنان به خود پیچیده و گره‌های کور به دست و پای خود زده ، که بسیاری امید باز شدن گره‌ی مشکلات را به ناامیدی بدل می کنند.

ادامه خواندن رهبر خانه کیست؟

کپسول برای همسران خانه

کپسول برای همسران خانه – عشاق موفق

کپسول برای همسران خانه
۱- زندگی سالم
آیا میدانید سه رکن اصلی زندگی سالم، رشد اخلاقی، رشد اجتماعی و رشد عاطفی است و دو مهارت اساسی برای این منظور هنر گوش دادن موثر و صداقت در بیان هستند

ادامه خواندن کپسول برای همسران خانه

اینگونه از همسرمان انتقاد کنیم

اینگونه از همسرمان انتقاد کنیم – عشاق موفق

اینگونه از همسرمان انتقاد کنیم
در سلسله مقالات قبل به “۱۲ قانون طلایی ارتباطی ” اشاره کردیم . حال در ادامه به بررسی بحث ” روش مناسب انتقاد کردن از مردان و زنان ” خواهیم پرداخت :

ادامه خواندن اینگونه از همسرمان انتقاد کنیم

آرامبخشی برای همسران

آرامبخشی برای همسران – عشاق موفق

آرامبخشی برای همسران
در مقاله ی قبل با عنوان « مدارا با زن ، کلید زندگی شیرین » در باره ی فواید مدارا در زندگی زناشویی صحبت کردیم و مصادیق آن را نام بردیم و در این مقاله به توضیح آن مصادیق می پردازیم:

ادامه خواندن آرامبخشی برای همسران

با من یک رنگ باش

با من یک رنگ باش – عشاق موفق

با من یک رنگ باش
وقتی قرار است دو نفر شریک زندگی هم شوند آن هم شراکتی بدون تاریخ مصرف و تا ابد ، خیلی از رفتارها و مسائل باید مورد توجه قرار گیرد.صداقت رفتاری است پسندیده که در تمام طول زندگی باید رعایت شود اما لزوم رعایت آن در ارتباط با همسر به دلیل اهمیت این رابطه ، پر رنگ تر است.

ادامه خواندن با من یک رنگ باش

محبوب شدن برای شوهر

محبوب شدن برای شوهر – عشاق موفق

محبوب شدن برای شوهر
چگونه شوهر خود را خوشحال کنیم؟
زنان ایرانی، بانوان مسلمان! یادداشتی که در ادامه خواهید خواند به نکات و مواردی اشاره خواهد نمود تا به شما کمک کند هر چه بیشتر محبوب همسرتان شوید و روابط زناشویی تان، بیش از پیش مسالمت آمیز و توام با خوشحالی و نشاط گردد.

ادامه خواندن محبوب شدن برای شوهر

توافق بدون رنجش

توافق بدون رنجش – عشاق موفق

توافق بدون رنجش
بسیاری افراد تصور می کنند که باید تمام اتفاقات و عوامل موافق نظرشان باشد تا احساس خوشحالی و راحتی کنند. در غیر این صورت ناراضی هستند.

ادامه خواندن توافق بدون رنجش

گرمکن های زندگی زناشویی (طنز)

گرمکن های زندگی زناشویی (طنز) – عشاق موفق

گرمکن های زندگی زناشویی (طنز)
خانم های عزیز!
اگر این روزها احساس می کنید با همسرتان فاصله زیادی پیدا کرده اید یا فکر می کنید همسرتان نسبت به شما و زندگی مشترک دلسرد شده و مثل روزهای اول آشنایی گرم و صمیمی نیست، دست روی دست یا روی زانو گذاشتن، بی فایده است.

ادامه خواندن گرمکن های زندگی زناشویی (طنز)

چگونگی شناسایی عشق

چگونگی شناسایی عشق – عشاق موفق

چگونگی شناسایی عشق
آیا حس ما عشق است یا نه؟
آیا تا به حال با این سوال درگیر شده‌اید که «دوست داشتن چه شکلی است؟» شاید بگویید دوست داشتن که شکل ندارد! شاید با کمترین احساس علاقه‌ نسبت به همسرمان نام «دوست داشتن» روی آن بگذارید و تمام!

ادامه خواندن چگونگی شناسایی عشق

کوچک اما مخاطره آمیز

کوچک اما مخاطره آمیز – عشاق موفق

کوچک اما مخاطره آمیز
دام‌های ذهنی که مناسبات زن و شوهر را تیره می‌سازند به قدری متنوع هستند که فهرست کردن همه آنها امکان پذیر نیست.

ادامه خواندن کوچک اما مخاطره آمیز

نامه عاشقانه امام به همسرشان

نامه عاشقانه امام به همسرشان – عشاق موفق

نامه عاشقانه امام به همسرشان
همسر عزیزم؛

تصدقت شوم؛ الهی قربانت بروم؛ در این مدتی که مبتلا به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم گردیدم، متذکر شما

نامه عاشقانه امام به همسرشان

ادامه خواندن نامه عاشقانه امام به همسرشان

زنگ ها به صدا در می آید

زنگ ها به صدا در می آید – عشاق موفق

زنگ ها به صدا در می آید
معمولا زمانی که رابطه همسران با هم به پایان رسید تـازه بـه دنـبــال چـراهـا می گـردیـم. آیـا علائــمـی وجــود داردکــه نشان دهنده از دست رفتن علاقه او نـسبــت بـه ما باشد؟ بله، گاهی اوقات آنچنان در خود رابطه و مشاجرات موجود در آن غرق می شوید که حتی متوجه چنین علائمی هــم نمی شوید.

ادامه خواندن زنگ ها به صدا در می آید

با شوهرت ، عاشقانه باش

با شوهرت ، عاشقانه باش – عشاق موفق

با شوهرت ، عاشقانه باش
خانم های محترم تبیانی : به این مقاله و مقالاتی این چنین که به منظور بهبود روابط  شما دوستان تبیان تهیه می شود ، تنهابه عنوان یک مطلب ساده نگاه نکنید بلکه دستور العمل زندگی خود قرار دهید و بعد از مدت کوتاهی نتیجه اش را در زندگی خود ببینید .

ادامه خواندن با شوهرت ، عاشقانه باش

کش و قوسهای زناشویی

کش و قوسهای زناشویی – عشاق موفق

کش و قوسهای زناشویی
اگر به خاطر داشته باشید در یادداشت پیشین(وقت زندگی بهتر رسیده)به چند مورد از مشکلات زناشویی اشاره کردیم. در این یادداشت نیز سعی داریم مواد اختلاف ساز دیگر را مورد بررسی قرار داده و راههای مواجهه با آن را پیشنهاد دهیم.

ادامه خواندن کش و قوسهای زناشویی