روابط زناشویی پرتنش در ایران

یادداشت زیر خلاصه ای از سخنرانی و پژوهش دکتر اسماعیل غلامی پور است که در “نشست شهر و سلامت جنسی در تهران” ارائه شده است.
دکتر اساعیل غلامی پور؛ یافته های پژوهشی در باره نگرش ها و رفتارهای جنسی در تهران نشان می دهد که سلامت جنسی خانواده و روابط جنسی- عاطفی با اختلال جدی مواجه است.
بنا به گزارش آکاایران : رضایت پایین از روابط جنسی- عاطفی زناشویی در بین زنان و مردان، میزان بالای خود ارضایی قبل و بعد از ازدواج به ویژه در بین مردان، افزایش روابط فرازناشویی(خیانت جنسی در بین مردان ٣٠% بیش از زنان ارزیابی شده است)، افزایش طلاق به دلیل نارضایتی جنسی، میزان بالای مصرف سایت های جنسی (۷۳%) و فیلم های پورنوگرافی (۷۶%)، در بین افراد متأهل، شاخص آسیب های جنسی زناشویی و ازدواج هستند؛ یافته های پژهش نشانگر فرسایش کارکرد جنسی عاطفی خانواده و ازدواج است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

طبق یافته های تبیینی پژوهش:
١.اختلالات زناشویی و وجود یک رابطه پرستیز و بین زن و شوهر، یکی از عوامل اصلی در نارضایتی جنسی زوجین بوده است. ۴۵% از پاسخگویان رابطه با همسر را «پر تنش» ارزیابی کرده اند.
افرادی که روابط زناشویی خود را پرتنش ارزیابی کرده اند، رضایت جنسی- عاطفی پایینی داشته اند؛ رابطه زناشویی مناسب وکم تنش، باعث افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی زوجین شده و لذت جنسی آنها را بالا می برد. اما رابطه پرتنش و دعواهای پیوسته زن و شوهر، عامل کم شدن کمیت و کیفیت رابطه جنسی زوجین بوده است.
٢. دو عامل سن و تأهل، تأثیر محسوسی بر رضایت از زندگی جنسی نداشته است. بدین معنی که متأهل ها و مجردها (که در سنین متفاوتی نیز هستند) تا حدود زیادی رفتارهای جنسی مشابهی داشته اند (در شاخص هایی مانند خود ارضایی، سر زدن به سایت های پورنو، تماشای فیلم های پورنو، سرکوب میل جنسی، برانگیختگی جنسی در مکان عمومی و…). این نشان می دهد که خانواده و ازدواج، کارکرد ایجاد رضایت جنسی- عاطفی مطلوبی ندارد یا اینکه این کارکرد را به علت اختلالات زناشویی کمتر پشتیبانی می کند.
٣. رابطه مخدوش و پرتنش بین زن و شوهر(نزاع های دامنه دار زناشویی)، رضایت جنسی را کاهش می دهد اما با وجود این زمینه پرتنش روابط بین زن و شوهر، فانتزی سازی جنسی در رسانه ها، عدم رضایت جنسی را به شدت تقویت می کنند.
بنابراین اختلال خانوادگی به عنوان عامل اولیه و فانتزی سازی رسانه ای، به عنوان عامل تقویت کننده کاهش رضایت جنسی و کاهش سلامت جنسی قلمداد می شود. هر چند در موارد زیادی این رابطه می تواند بر عکس باشد، بدین معنی که فانتزی ها باعث اختلال در روابط زناشویی و سپس کاهش سلامت جنسی شوند. در واقع فانتزی جنسی، باعث شکاف بین واقعیت و خیال می شود و انتظارات از واقعیت ها فراتر می رود. در این صورت در افراد، «احساس محرومیت جنسی» رشد می کند.
در انتها چند نکته اساسی قابل ذکر است:
١. امروزه با “کاهش بهداشت جنسی” مواجه نیستیم. درگذشته لزوماً بهداشت جنسی بالا نبوده است که امروز کم شده باشد.
در واقع، امروز ما از وجود یک مسأله به نام “ضعف بهداشت جنسی” آگاهی پیدا کرده و آن را به عنوان یک مسأله اجتماعی به رسمیت شناخته ایم در حالی که در گذشته آگاهی از سلامت جنسی بسیار کمتر بوده است.

روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها
روابط زناشویی پرتنش ایرانی ها

۲. با بالاتر رفتن سن ازدواج، افراد زیادی در جامعه (زن ومرد) وجود دارندکه به طور کلی «زیست جنسی مشترک» ندارند. یعنی نه با همسر و نه با شریک جنسی غیر از همسر رابطه ندارند. این افراد معمولاً زیست جنسی را انفرادی و با تخیل و فانتزی (خودارضایی) تجربه می کنند.
همین افراد در صورت ازدواج، با نارضایتی جنسی مواجه خواهند بود چرا که واقعیت، جای تخیل را می گیرد. واقعیتی که فانتزی فیلم های جنسی و بدن های همیشه سالم و تراشیده و جذاب را ندارد. بدن همسر مانند تخیلات جنسی بدن های ماهواره ای جذاب نیست.
٣. ضعف سلامت و بهداشت جنسی یک پدیده شهری و کلان شهری نیست. با توجه به مشاهدات و مطالعات انجام شده، در روستاها و شهرستان های کوچک نیز، پدیده ضعف سلامت جنسی و آگاهی از آن وجود دارد.
اختلالات خانوادگی وگسترش رسانه های فانتزی ساز جنسی در روستاها و شهرهای کوچک نیز وجود دارند. البته رسانه علاوه بر فانتزی سازی، آگاهی جنسی افراد را نیز افزایش می دهند. بنابراین مسأله جنسی دیگر یک مسأله شهری نیست.
۴. در ایران اخلاق جنسی جنبه سیاسی بیش از حدی دارد. سیاسی شدن ارزش ها و رفتارهای جنسی شهروندان باعث می شود که پژوهش و سیاست گذاری در مورد آن مشکل باشد. بهتر است از ابعاد سیاسی مسأله جنسی کاسته شده و از چشم انداز روانشناسی و اجتماعی- فرهنگی به آن نگریسته شود.
۵. بهداشت جنسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترده ای دارد. اما طی سال های گذشته بیشتر بر ابعاد پزشکی، روانپزشکی و روانشناختی آن بیشتر توجه شده است. یعنی پزشکان، روانپزشکان و روانشناسان و مشاوران در مورد مسأله جنسی سخن گفته اند و به همین دلیل مسأله جنسی بیشتر ابعاد روانی – تنی داشته است تا اجتماعی- فرهنگی.

خیال پردازی هایی درباره ازدواج

خیال پردازی هایی درباره ازدواج – زوج های جوان

خیال پردازی هایی درباره ازدواج
مترجم: امیر رضا درگاهی
خیال پردازی های زوجین، به زندگی مشترک آسیب می رساند.
تصورات بسیاری که زندگیتان را احاطه کرده می تواند موجب بوجود آمدن انتظاراتی غیر واقعی گردد. مطمئنا اگردائما به دنبال یک زندگی سیندرلایی تا ابد شاد باشید، ناامید خواهید شد.

ادامه خواندن خیال پردازی هایی درباره ازدواج

صرع و ازدواج

صرع و ازدواج – زوج های جوان

صرع و ازدواج
وقتی یک فرد مصروع تصمیم به ازدواج می گیرد، سؤالات متفاوتی برای وی وجود دارد. از جمله این که آیا می تواند ازدواج کند یا خیر؟ آیا بیماری او به فرزندش نیز به ارث می رسد؟ و…

ادامه خواندن صرع و ازدواج

روابط جنسی زوجهای جوان و توصیه های پزشکان

روابط جنسی زوجهای جوان و توصیه های پزشکان – زوج های جوان

 روابط جنسی زوجهای جوان و توصیه های پزشکان
پرسش: دکتر عزیز، من اخیراً ازدواج کرده ام و باکرگی ام را از دست داده ام. و اصلاً آنطور که همه برایم تعریف کرده بودند نبود. اول اینکه، آنقدرها هم که فکر میکردم دردناک نبود. حتی باید بگویم که در خیلی از قسمتهای آن اصلاً دردی نداشتم.

ادامه خواندن روابط جنسی زوجهای جوان و توصیه های پزشکان

رفتارهایی که خیانت همسر را می رساند!!

رفتارهایی که خیانت همسر را می رساند!! – زوج های جوان

رفتارهایی که خیانت همسر را می رساند!!
در این مقاله ما به دلایلی که همسرتان به شما خیانت می کند، نمی پردازیم. در این مقاله به رفتارها و سخنانی که باعث پی بردن به خیانت می شود، می پردازیم .

ادامه خواندن رفتارهایی که خیانت همسر را می رساند!!

چقدر همسرتان را دوست دارید ؟ به این سئوالات پاسخ دهید!

چقدر همسرتان را دوست دارید ؟ به این سئوالات پاسخ دهید! – زوج های جوان

چقدر همسرتان را دوست دارید ؟ به این سئوالات پاسخ دهید!
به گزارش خبرگزاری برنا، یکی از راه های بهبود روابط زناشویی در نظر داشتن دلیل علاقه زوجین به یکدیگر است. در واقع وقتی دو نفر به یکدیگر علاقمند می شوند، دلایل زیادی وجود دارد.

ادامه خواندن چقدر همسرتان را دوست دارید ؟ به این سئوالات پاسخ دهید!

چه زوج‌هایی خوشبخت ترند؟!

چه زوج‌هایی خوشبخت ترند؟! – زوج های جوان

چه زوج‌هایی خوشبخت ترند؟!
ایسنا : بر اساس یک تحقیق مشترک که توسط محققان آمریکایی و انگلیسی صورت گرفت، این موضوع مشخص شد که زوج‌هایی با درآمد متوسط سالانه، خوشبخت‌ترند.

ادامه خواندن چه زوج‌هایی خوشبخت ترند؟!

عشق یکطرفه: کسی را دوست دارید که دوستتان ندارد؟

عشق یکطرفه: کسی را دوست دارید که دوستتان ندارد؟ – زوج های جوان

عشق یکطرفه: کسی را دوست دارید که دوستتان ندارد؟
وقتی کسی را دوست دارید که دوستتان ندارد، چه باید بکنید؟ با اینکه ممکن است اولین واکنشتان به اصطلاح آویزان شدن و سعی در برقراری ارتباط باشد، اما بهترین راهکار این است که واقعیت را بپذیرید و سعی کنید آن فرد را فراموش کنید.

ادامه خواندن عشق یکطرفه: کسی را دوست دارید که دوستتان ندارد؟

زوجینی که مشکل جنسی دارند، چه کنند؟

زوجینی که مشکل جنسی دارند، چه کنند؟ – زوج های جوان

زوجینی که مشکل جنسی دارند، چه کنند؟
سلامت نیوز: یک روانشناس با تاکید بر اینکه «مشکلات جنسی یکی از عوامل مهم اختلاف میان زوجین بوده و ۷۸ درصد از عوامل طلاق به دلیل مشکلات جنسی زوجین است»، گفت:« اکثر زوجین با بسنده کردن به اطلاعات عام و مطرح در میان اطرافیان اقدام به ازدواج می‌کنند در صورتی که باید بدانند که زندگی زناشویی یک علم است و باید آن را کسب کنند و به دنبال آن باشند.»

ادامه خواندن زوجینی که مشکل جنسی دارند، چه کنند؟

چطور بهترین شریک زندگی را برای خود انتخاب کنیم؟

چطور بهترین شریک زندگی را برای خود انتخاب کنیم؟ – زوج های جوان

چطور بهترین شریک زندگی را برای خود انتخاب کنیم؟
اگر عشق حقیقی خود را پیدا نکـرده ایـد، یا اگر در ایـن بـاره مطـمئن نیستیـد، دراین مقاله می‌خواهیم به شما کمک کنیم که چطور آن شریک زندگی خاص و ویژه را از آنِ خود کنید

ادامه خواندن چطور بهترین شریک زندگی را برای خود انتخاب کنیم؟

آیا زیبایی مهم است؟

آیا زیبایی مهم است؟ – زوج های جوان

آیا زیبایی مهم است؟
دقت در انتخاب همسر ، یک ضرورت است و مسامحه و بی‏توجهی ، پشیمانی را در پی خواهد داشت. اما برا ی خیلی ازجوانان این سئوالات پیش می آید که معیار های حقیقی برای انتخاب همسر از نگاه دین و شرع چیست و دین آسمانی ما بر چه ملاک هایی تاکید دارد. معیارها و خصوصیات زیر ، در گزینش همسر لازم است در نظر گرفته شوند:

ادامه خواندن آیا زیبایی مهم است؟

مرد پناهگاه است و زن آرامش بخش

مرد پناهگاه است و زن آرامش بخش – زوج های جوان

مرد پناهگاه است و زن آرامش بخش
به گزارش خبر نیوز ،اگر تفاوت هاى متناسب میان زن و مرد نبود، تنوع و جذب و انجذاب ، در زندگى این دو، مفهومى نداشت . و به یک زندگى سرد و بى روح مبدل مى گشت .

ادامه خواندن مرد پناهگاه است و زن آرامش بخش

این ۱۱ مورد زندگی زناشویی تان را تهدید می کند

این ۱۱ مورد زندگی زناشویی تان را تهدید می کند – همسر داری

این 11 مورد زندگی زناشویی تان را تهدید می کند
توصیه به زوج های جوان این است که زیاد سخت نگیرید. هیچ گاه به خود اجازه ندهید که فکر طلاق به ذهنتان خطور کند. حتی در بحرانی ترین لحظات زندگی و در اوج کشمکش ها و اختلاف های زناشویی، طلاق تنها راه حل نیست. مطمئن باشید که پس از طلاق مشکلات و سختی های زیادی انتظارتان را می کشد.

ادامه خواندن این ۱۱ مورد زندگی زناشویی تان را تهدید می کند

وقتی همسرم به زن های دیگر نگاه می کند

وقتی همسرم به زن های دیگر نگاه می کند – همسر داری

وقتی همسرم به زن های دیگر نگاه می کند
اگر واقعا یقین پیدا کردید که همسرتان به شکلی متفاوت به زنان دیگر نگاه می‌کند، زیاده روی نکنید و این رفتار او را به دیگر جنبه‌های زندگی‌تان تعمیم ندهید، مثلا هرگز نگویید او به زنان دیگر نگاه می‌کند، پس مرا دوست ندارد

ادامه خواندن وقتی همسرم به زن های دیگر نگاه می کند

زبان عشق همسرتان را بیاموزید

زبان عشق همسرتان را بیاموزید – همسر داری

زبان عشق همسرتان را بیاموزید
همین بروشور ساده می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا هرگاه خواستید به طرف مقابل ابراز علاقه کنید، با زبان او این کار را انجام دهید. نگذارید خواسته‌های شما و همسرتان مثل یک راز باقی بماند.

ادامه خواندن زبان عشق همسرتان را بیاموزید

چگونه بعد از طلاق زندگی آرامی داشته باشم؟

چگونه بعد از طلاق زندگی آرامی داشته باشم؟ – همسر داری

چگونه بعد از طلاق زندگی آرامی داشته باشم؟
البته در این خصوص اجازه دخالت را به هیچ‌کس ندهید اما مشورت در هر موردی می‌تواند به ذهن درگیر و خسته شما کمک کند.

ادامه خواندن چگونه بعد از طلاق زندگی آرامی داشته باشم؟

مردانی که همسرشان شاغل است، بخوانند

مردانی که همسرشان شاغل است، بخوانند – همسر داری

مردانی که همسرشان شاغل است، بخوانند
زنان شاغل برای داشتن یک زندگی مشترک موفق باید در انتخاب نوع کار، مقدار زمان مورد نیاز آن کار،‌ محل کار، همکاران و … توجه داشته باشند و به این شکل میان کار و زندگی شان سازگاری برقرار کنند.

ادامه خواندن مردانی که همسرشان شاغل است، بخوانند

آقایان! همسرتان به این جملات نیاز دارند

آقایان! همسرتان به این جملات نیاز دارند – همسر داری

آقایان! همسرتان به این جملات نیاز دارند
اگر هم از اهمیت این جملات باخبرید اما نمی دانید چه بگویید و از کجا شروع کنید، بهتر است از این توصیه ها کمک بگیرید و با دنیای زنان آشنا تر شوید.

ادامه خواندن آقایان! همسرتان به این جملات نیاز دارند

۱۶ نکته کاربردی در حل بحران های زناشویی

۱۶ نکته کاربردی در حل بحران های زناشویی – همسر داری

16 نکته کاربردی در حل بحران های زناشویی
هر وقت در اثنای گفتگو با همسرتان احساس می کنید که به حالت عصبی نزدیک می شوید ، از ادامه بحث خودداری نموده ، در زمان مناسب به بیان بقیه مطالب خود بپردازید .

ادامه خواندن ۱۶ نکته کاربردی در حل بحران های زناشویی

۱۰ اشتباه زوج های جوان

۱۰ اشتباه زوج های جوان – همسر داری

10 اشتباه زوج های جوان
اگر تا این لحظه به رابطه شما لطمه وارد شده، دست به هر کاری بزنید تا رابطه خود با خانواده همسرتان را بهبود ببخشید. اولین نفری باشید که صلح را برقرار می‌کند، زیرا هنگام دعوای شما با خانواده همسرتان، تنها کسی که آزرده خاطر می‌شود، همسرتان است

ادامه خواندن ۱۰ اشتباه زوج های جوان

شما از همسرتان عشق می خواهید یا ثروت ؟

شما از همسرتان عشق می خواهید یا ثروت ؟ – همسر داری

شما از همسرتان عشق می خواهید یا ثروت ؟
نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد افرادی که اهل مادیات هستند نسبت به زوج های بی توجه به مال و منال، از ازدواج خود ناراضی ترند. در نتیجه پول دوستی ممکن است برای زندگی عاشقانه با همسرتان خوب نباشد.

ادامه خواندن شما از همسرتان عشق می خواهید یا ثروت ؟

بالاخره زنان امروز خانه دارن یا شاغل ؟!

بالاخره زنان امروز خانه دارن یا شاغل ؟! – همسر داری

بالاخره زنان امروز خانه دارن یا شاغل ؟!
در گذر زمان همه چیز تغییر می کند و مهم تر از خود تغییر، آمادگی برای مواجهه با آن است. در جوامعی که سرعت تغییرات بیش از آمادگی و ظرفیت مردم است، آسیب هایی متوجه جامعه می شود که منجر به تلقی منفی مردم از آن تغییر می گردد.

ادامه خواندن بالاخره زنان امروز خانه دارن یا شاغل ؟!

در شستن ظرف ها کمک کنید تا خوشبخت شوید !

در شستن ظرف ها کمک کنید تا خوشبخت شوید ! – همسر داری

در شستن ظرف ها کمک کنید تا خوشبخت شوید !
به گزارش هلث دی نیوز یک بررسی در آمریکا نشان می‌‌دهد که زوج‌های آمریکایی کمک در انجام کارهای خانگی را از پیش‌شرط‌های اصلی رابطه خوب زن وشوهر می‌دانند. جالب اینکه هم مردان و هم زنان در این مورد اتفاق نظر داشتند.

ادامه خواندن در شستن ظرف ها کمک کنید تا خوشبخت شوید !