گران‌ترین آب کشاورزی دنیا

گران‌ترین آب کشاورزی دنیا
محمود حجتي در نشست صبحانه در اتاق بازرگاني روز يكشنبه، گفت: مسئله آب مسئله جديدي نيست و آنچه اتفاق افتاده به‌دست خودمان بوده است و راه برون‌رفت از اين مسئله حركت در جهت عكس مسيري است كه آمده‌ايم.وي بيان كرد: ۵۰ تا ۶۰ ميليارد مترمكعب آب از سفره‌هاي زيرزميني برداشت مي‌شود كه كنار آن يك‌سوم چاه‌هاي موجود غيرمجاز بوده و برداشت بيش از ظرفيت زمين در كشور وجود دارد.

او با اشاره به اينكه بايد اشتباهات را پذيرفت و آن را حل كرد، يادآور شد: در كشور ۲۹۸دشت بحران‌زده وجود دارد كه بايد براي هر دشت همراه با مردم نسخه‌اي جداگانه در راستاي رفع مشكلات آن طرح كرد. اين عضو هيأت دولت خاطرنشان كرد: بخش عمده مصرف آب در طبيعت براي مصارف كشاورزي است و با توجه به مسائل پيرامون آب كشاورزي در ايران گران‌ترين آب كشاورزي دنيا به‌شمار مي‌آيد كه ۹۰درصد محصولات كشاورزي ايران با آبياري توليد مي‌شود.

حجتي با تأكيد بر اينكه با تكنولوژي و دانشي كه امروز بشر دارد روش مصرفي ايران مورد قبول نيست و بايد روش فعلي بهبود يابد، بيان كرد: كمترين بازده اقتصادي كشاورز از دسترنج خود است و بيشترين زحمت را كشاورز مي‌كشد، از اين‌رو نبايد براي آنكه حرف درستي زده شود چوب به كشاورز زده شود. وي خاطرنشان كرد: از دي‌ماه سال گذشته تا به امروز در حدود ۱۰ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي بهبود وضعيت آب كشاورزي اختصاص داده شده است. رديف بودجه سيستم نوين آبياري در سال گذشته ۳۰۰ميليارد تومان بوده و در سال‌جاري به ۱۳۰۰ميليارد تومان افزايش يافته است.

او از طرح افزايش بهره‌وري در آب با سيستم‌هاي نوين خبر داد و گفت: كشور ايران داراي تنوع اقليم همچون قاره اروپاست و از اين مزيت‌هاي كشور بايد به بهترين نحو استفاده شود.

    برنامه صادرات مواد غذايي به روسيه

وزير جهادكشاورزي گفت: سيستم‌هاي كارشناسي در راستاي صادرات روسيه كارا نبوده و آنها درصدد آن هستند تا كارشناسان خودشان در ايران حضور داشته و فرايند توليد و صادرات را نظارت كنند. حجتي افزود: در حال بررسي صادرات مواد پروتئيني و لبني به روسيه هستيم و سرانه مصرف كشور در محصولات لبني بسيار پايين است و بايد در راستاي سلامت سرانه مصرف افزايش يابد.

 
wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *