ابررایانه دانشگاه امیرکبیر

ابررایانه دانشگاه امیرکبیر
به گزارش مهر، دکتر احمد معتمدی در افتتاحیه هفتمین نظام اداری الکترونیکی با ابراز تاسف از اینکه در ایران تلفن همراه را وسیله‌ای برای تبادل صوت می‌شناسند، افزود: این در حالی است که در بسیاری از کشورها تلفن همراه وسیله‌ای برای تبادل اطلاعات در بستر اینترنت محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هر تلفن همراه هوشمند بیش از ۳۰ گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات دارد، اظهار داشت: از این رو می‌توان به عنوان یک رایانه همراه تلقی کرد که باید از ظرفیت آن برای توسعه خدمات الکترونیک استفاده کرد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیراضافه کرد: هم اکنون فقط یک درصد از حجم پهنای باند اینترنت تلفن همراه برای تبادل اطلاعات به کار گرفته می‌شود در حالی که این رقم در انگلیس به ۹۱ درصد می‌رسد.

وی با تاکید بر ضعف کشور در تولید محتوا خاطر نشان کرد: با راه اندازی نسل سوم ارتباطات (۳G) در کشور باید محتوای لازم برای تبادل اطلاعات ایجاد کرد. ایران در توسعه زیرساخت‌ها و نیروی انسانی در وضعیتی قابل قبول قرار دارد ولی محتوای تولیدشده در کشور بسیار ناچیز است.

معتمدی با اشاره به تاکیدات برنامه سوم توسعه در زمینه توسعه زیرساخت‌های مخابراتی یادآور شد: در برنامه چهارم نیز بر توسعه خدمات شبکه و تولید محتوا تاکید دارد که باید در زمان باقی مانده از پایان این برنامه به اهداف تعیین شده برسیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص تولید محتوا ادامه داد: در زمینه‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات و به ویژه تولید محتوا برنامه‌های راهبردی تعریف شده است به گونه‌ای که هم اکنون ۴ درصد بودجه جاری این دانشگاه به شبکه ارتباطی اختصاص یافته است.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به راه اندازی ابررایانه این دانشگاه اشاره کرد و اظهارداشت: ابررایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۹۰ رتبه ۱۰۵ از ۵۰۰ ابررایانه برتر جهان را به خود اختصاص داده بود و هم اکنون نیز این ابررایانه در بین ۵۰۰ ابررایانه برتر جهان قرار دارد.

معتمدی بهره برداری از بزرگ‌ترین کتابخانه فنی و مهندسی را از دیگر زمینه‌های توسعه منابع انسانی ذکر کرد و یادآور شد: این کتابخانه که با همکاری شهرداری تاسیس شد خدمات خود را به عموم مردم ارائه می‌دهد.

wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *