شیر و لبنیات ۱۵درصد گران شد

شیر و لبنیات ۱۵درصد گران شد
سكوت و انفعال مسئولان ستاد تنظيم بازار و وزارت جهادكشاورزي در مورد سرنوشت يارانه و قيمت شير خام موجب كليد خوردن رسمي افزايش قيمت شير و لبنيات و خطر كاهش شديد مصرف اين محصولات شده است.

شركت‌هاي لبني كه از چند‌ماه پيش با استناد به افزايش هزينه تمام‌شده توليد نرخ برخي اقلام لوكس و كم‌مصرف لبنيات مانند ماست و شير طعم‌دار و انواع بستني را افزايش داده‌بودند، با افزايش نرخ شير خام به ۱۴۴۰تومان از ابتداي تير‌ماه كاهش شديد عرضه را در دستور كار قرار داده و برخي شركت‌ها با درج قيمت‌هاي غيرمصوب روي بسته‌بندي محصولات به استقبال افزايش قيمت شير و لبنيات رفتند. اين در حالي است كه روز گذشته يك عضو انجمن صنفي صنايع لبني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به افزايش ۱۵درصدي نرخ لبنيات، بر اعمال نرخ‌هاي جديد از هفته آينده تأكيد كرده است.

به گفته محمد فربد، گرچه افزايش قيمت ۳۰درصدي خريد شير خام از دامداران توسط دولت اعلام شده اما از آنجا كه اين ميزان افزايش سبب مي‌شود تا محصول نهايي در صنايع لبني ۳۰تا ۳۳درصد گران شود اما كشش اين افزايش قيمت در جامعه مصرف‌كننده وجود ندارد، بر اين اساس صنايع لبني تصميم گرفتند تا قيمت‌ها را ۱۵درصد افزايش داده و به همين نسبت قيمت خريد شير خام از دامداران را نيز افزايش دهند.

وي تأكيدكرد: شايد شير پاستوريزه، پنير و ماست تأثير‌پذيري بيشتري از افزايش قيمت‌ها داشته باشند كه آن هم بيشتر از ۱۵درصد نيست. شير يك ليتري از ۲۰۰۰به ۲۳۰۰تومان افزايش مي‌يابد اما نرخ كره به‌دليل وارداتي بودن و عدم‌وابستگي به نرخ شير خام و شير يك ليتري استريل به‌دليل نبود كشش بيشتر قيمت در بازار بدون افزايش و همان نرخ ۲هزارو ۵۰۰تومان قبلي خواهد بود.

افزايش قيمت لبنيات تخلف است

كاهش عرضه و افزايش ۱۵درصدي قيمت شير و لبنيات در حالي از ابتداي هفته جاري توسط برخي شركت‌هاي لبني صورت گرفته كه معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت از ابلاغ هرگونه مجوز افزايش قيمت اين محصولات اظهار بي‌اطلاعي مي‌كند. مجتبي فراهاني با بيان اينكه هنوز مجوزي براي اعمال نرخ‌هاي جديد به توليد‌كنندگان فرآورده‌هاي لبني داده نشده است، به خبرنگار ما گفت: هرگونه تغيير قيمت كالاها و خدمات مشمول قيمت‌گذاري تنها با مجوز دستگاه‌هاي نظارتي ميسر است. بر اين اساس برخي شركت‌هاي لبني كه از قبل با درج قيمت‌هاي جديد روي بسته‌بندي محصولات اقدام به عرضه شير و لبنيات با نرخ‌هاي افزايش يافته كرده‌اند مرتكب تخلف شده و مشمول برخورد قانوني خواهند بود. تا زماني كه مجوز قانوني افزايش قيمت به شركت‌هاي لبني ابلاغ نشود اين شركت‌ها حق هيچ‌گونه تغيير نرخ شير و لبنيات را ندارند. وي با اعلام اينكه پيش از اين نيز در نشست‌هاي تخصصي بر ضرورت رعايت قيمت‌هاي مصوب توسط انجمن‌ها و شركت‌هاي لبني تأكيد شده، افزود: در اين چارچوب چندي پيش برخي شركت‌هاي متخلف متحمل پرداخت جرايم گرانفروشي شده‌اند.

wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *