سه گام دیگر تا قیمت نهایی

سه گام دیگر تا قیمت نهایی
به گزارش فارس، بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت بنزین در داخل کشور باید طی ۵ سال به ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد.

عبارت “فوب” حاکی از قیمت جهانی یک کالا “قیمت فروش آن کالا به مقدار بسیار عمده، از طرف تولید کننده، به صورت بدون واسطه به خریداران عمده، بدون این که عوارض گمرکی و مالیات به آن افزوده شده باشد” است.

به معنی ساده‌تر قیمت “فوب” ارزان‌ترین قیمت است که هر خریداری ممکن است به آن کالا در معاملات بین‌المللی دسترسی داشته باشد. بنابراین چون مناطق مختلفی در جهان وجود دارد که قیمت‌ها در آنها متفاوت است، ملاک در ایران خلیج فارس در نظر گرفته شده است؛ به همین دلیل در قانون به فوب خلیج فارس اشاره شده است.

در حال حاضر بر اساس فوب خلیج فارس، قیمت هر لیتر بنزین نزدیک به یک دلار است که باید گفت بر اساس ارز مبادله‌ای، هر لیتر بنزین در فوب خلیج فارس ۲۶۵۰ تومان است.

از پنج‌شنبه شب که قیمت بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومان شده است این سوال مطرح است که با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تا کنون چه بخشی از این قانون اجرا شده است.

همانطور که در ابتدای این گزارش گفته شد، قیمت بنزین باید در مدت ۵ سال به ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد که اگر قیمت ارز ثابت باقی بماند قیمت بنزین در داخل کشور باید به ۲۳۸۵ تومان در هر لیتر برسد.

بر این اساس با تعیین نرخ ۱۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد باید گفت به ۴۱ درصدی قیمت تعیین‌شده در این قانون رسیده‌ایم.

wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *