اعلام قیمت میوه‌های شب عید

اعلام قیمت میوه‌های شب عید
ایسنا نوشت: مجتبی شادلو اظهار کرد: حتی علیرغم بروز سرمازدگی که اخیرا گریبانگیر استان‌های شمالی شد با توجه به شرایط موجود و تولید صورت گرفته هیچ مشکلی برای تامین میوه شب عید و ایام نوروز وجود ندارد.

وی با بیان این‌که تولید انواع مرکبات در سال جاری حدود ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، افزود:‌ امسال بیش از چهار میلیون تن انواع مرکبات که عمده آن به پرتقال اختصاص دارد تولید شده است که حدود دو میلیون تن آن در ذخایر انباری و سردخانه‌ای موجود است.

رییس اتحادیه باغداران ادامه داد: در حال حاضر شرایط تولید و ذخیره‌سازی سیب مشکلی وجود ندارد چراکه امسال حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این محصول تولید شد که حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن آن همچنان در انبارها موجود است و به نظر می‌رسد با توجه به حجم انبوه تولید سیب نیاز به صادرات همچنان ضروری می‌رسد.

صادرات زودهنگام و احتمال کمبود کیوی

شادلو گفت:‌ از آنجاکه زمینه صادرات کیوی برخلاف سال‌های گذشته از آبان آغاز می‌شد امسال حدود دو ماه زودتر شروع شد و کشورهای همسایه مانند پاکستان، هندوستان، ترکیه، عراق و … متقاضی جدی این محصول بودند لذا حجم چندانی از تولید امسال باقی نمانده و با توجه به اینکه کیوی چندان جایگاهی در سبد میوه شب عید مردم ندارد به نظر نمی‌رسد مشکلی از نظر کمبود کیوی به وجود آید.

هشدار نسبت به تکرار نشدن خاطره تلخ نوروز قبل

به گفته وی در حال حاضر قیمت منطقی هر کیلوگرم سیب درجه یک از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، هر کیلوگرم مرکبات از ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان، هر کیلوگرم خیار از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان تومان است.

رییس اتحادیه باغداران تصریح کرد:‌ هیچ مشکلی از نظر تولید و ذخایر انواع میوه برای مصرف شب عید وجود ندارد اما مسئولان تنظیم بازار باید مواظب باشند برای توزیع این محصولات مشکلی به وجود نیاید و خاطره تلخ نوروز قبل تکرار نشود.

سیب گران نیست

شادلو تاکید کرد: مقایسه کردن قیمت سیب نسبت به سال گذشته درست نیست چراکه در آن زمان قیمت هر کیلوگرم سیب معادل قیمت‌های سال‌های ۸۴ و ۸۵ بود در حالی که تورم حدود ۳۰ و ۴۰ درصدی بخش کشاورزی در بازار این محصولات دیده نشده بود و تولیدکنندگان متضرر شدند بنابراین نباید انتظار داشت کشاورزان و باغداران همچنان از فروش محصولشان زیان ببینند.

به گفته وی با توجه به اینکه پس از حذف ارز مرجع و آزاد شدن بازار تقریبا هیچ یارانه و کمک دولتی به کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی نشده است، قیمت محصولات کشاورزی باید براساس هزینه‌های تمام شده تولید برای کشاورزان تعیین شود تا هم تولیدکنندگان برای آینده تولید امیدوار باشند و هم مصرف‌کنندگان رضایت داشته باشند.

wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *