بازگشت دلار به مدار نزول

بازگشت دلار به مدار نزول
قیمت دلار که روز چهارشنبه به‌دلیل اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی، تا ۳هزار و ۸۰تومان بالا رفته بود، روز پنجشنبه در واکنش به دیدارهای دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک باردیگر در مسیر نزولی قرار گرفت و به ۳هزار تومان نزدیک شد تا انتظار برای ادامه کاهش نرخ دلار در روز جاری را نیز افزایش دهد.

در این شرایط اما افزایش ۱۸دلاری بهای جهانی طلا در روز گذشته، موجب شده است تا امروز، بازار طلا و سکه از طرفی به کاهش بهای دلار واکنش نشان دهد و از سوی دیگر خود را با نرخ جهانی طلا هماهنگ کند و به نقطه تعادل میان ۲متغیر تأثیرگذار در نرخ نهایی برسد.

در طرف دیگر اما دیدار بی‌سابقه وزرای امور خارجه ایران و آمریکا و اعلام مواضع مثبت وزرای امور خارجه ۱+۵ بیشترین نقش را در بازگرداندن آرامش به بازار ایفا کرد. تأکید بر لغو تحریم‌های اقتصادی از سوی وزرای امور خارجه طرف مذاکره ایران، امیدواری‌ها را برای کاهش فشارهای اقتصادی افزایش داد.

هرچند با وجود شکل‌گیری توافق نهایی میان ایران و غرب، رفع این موانع اقتصادی ماه‌ها زمان خواهد برد، افزایش امید برای حل مشکلات موجب شده است تا ماجراجویی‌ها در بازار ارز از میان برود و آرامش جایگزین التهاب شود. باوجود این، پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار با توجه به سیاست اعلامی بانک‌مرکزی در محدوده ۲هزار و ۹۰۰ تا ۳هزار تومان تثبیت شود. روز گذشته اما بهای طلا در بازارهای جهانی ۱۸دلار افزایش یافت تا هر اونس طلا به یک هزار و ۳۴۲دلار برسد. در این شرایط اگر امروز بهای دلار در بازار آزاد کاهش نیابد، نمی‌توان انتظار کاهش قیمت طلا و سکه را داشت.

wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *