رشد ۵۲۵ هزار تومانی قیمت سکه تنها در ۱۰ ماه

رشد ۵۲۵ هزار تومانی قیمت سکه تنها در ۱۰ ماه – اخبار اقتصادی

رشد 525 هزار تومانی قیمت سکه تنها در 10 ماه
 باورتان شود که قیمت سکه از اول فروردین امسال تا روز گذشته ۵۲۵ هزار تومان گرانتر شده است و باز هم باورتان شود که حدود ۱۰۰ هزار تومان از این افزایش قیمت تنها در روز گذشته رخ داده است.

در این اوضاع و احوال از خودمان می پرسیم که واقعاً راهبرد دولت در سال جهاد اقتصادی چه بوده است؟ حمایت از اقتصاد تولید محور یا رونق بازار دلالی.
خبرگزاری فارس: رشد ۵۲۵ هزار تومانی قیمت سکه تنها در ۱۰ ماه

دیروز شنبه که قیمت انواع سکه لحظه به لحظه در حال افزایش بود، خبرنگاران اقتصادی خبرگزاری فارس دور میز خود خاطرات گذشته نه چندان دور را یادآوری می‌کردند، همین سال ۸۴ که قیمت سکه پس از چندین سال می خواست یک رکورد جدید را در تاریخ اقتصاد ایران ثبت کند، قیمت سکه در حال ثبت رکورد ۱۰۰ هزار تومان بود و آن روز برای ما خبرنگاران اقتصادی یک روز باورنکردنی به حساب می آمد. ولی چه کسی فکر می کرد روزی برسد که قیمت سکه در ایران تنها در یک روز ۱۰۰ هزار تومان گران تر شود. این روز تاریخی هم فرا رسید و شنبه اول بهمن ماه سال ۱۳۹۰ شاهد بودیم که قیمت سکه از ۸۰۰ هزار تومان به رکورد ۹۰۰ تا ۹۱۵ هزار تومان رسید.

اقتصاد ایران این روزها دستخوش تحولات و اتفاقات تازه ای است که به نظر می رسد بخشی از این رخدادها به دست سیاستهای غلط برخی مسئولان رقم می خورد. سال ۹۰ که مقام معظم رهبری آن را به سال جهاد اقتصادی نامگذاری کرده بودند، این امید را در دل ما زنده کرد که دولت احمدی نژاد که به دولت تلاش و کار شهره است، امسال کاری خواهد کرد کارستان.

انتظار همه فعالان اقتصادی، کارشناسان، و مردم این بود که امسال رونقی بس بزرگ در بخش تولید کشور رخ خواهد داد و دولت ولایت محور با تبعیت از ولی خود توجه ویژه ای به امر تولید خواهد کرد. غافل از این که این انتظار کمی خوشبینانه است.

از سیاست غلط دولت در طرح بزرگ و بلامنازع هدفمندسازی یارانه‌ها که تمام درآمد حاصل از این طرح را به یارانه نقدی اختصاص داد و سهم تولید و پروژه های عمرانی را صفر کرد بگذریم، به نظر می رسد دولت در سال جاری نه تنها هیچ توجهی به بخش تولید و راهبرد اساسی جهاد اقتصادی نداشته است، بلکه با اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته در بازار سکه و ارز رخ داده است، مشاهده می کنیم دولت با اتخاذ سیاستهای غلط اقتصادی که برخی آن را تعمدی می دانند، بازار دلالی و سفته بازی را رونق داده است و این شبهه را هر روز باورپذیر تر کرده است که خود دولت در پی کسب درآمد برای رفع کسری های خود در امور دیگر است.

برای ما خبرنگاران اقتصادی و بسیاری از کارشناسان که شاهد بودیم چگونه دولت احمدی نژاد در یکی از سخت ترین شرایط اقتصادی و فشارهای تحریم و فتنه و انواع تهدیدهای داخلی و خارجی بزرگترین طرح اقتصادی کشور را که همه روسای جمهور از اجرای آن می ترسیدند با قدرت تمام و بدون کوچکترین خللی اجرا کرده است، باورش سخت است که این رئیس جمهور و این دولت نتواند یک اختلال ساده و پیش پا افتاده در بازار سکه و ارز را برطرف کند. از همین جاست که شبهه تعمدی بودن برخی از این سیاستها باز پررنگتر می شود و سکوت مسئولین اقتصادی دولت در این شرایط نابسامان جای هیچ توجیهی ندارد.

رشد ۵۲۵ هزار تومانی قیمت سکه تنها در ۱۰ ماه – مجله وب پارسی – اخبار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *