عیدانه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

عیدانه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ – ایران و جهان

عیدانه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
اگرچه دولت همچنان مهر سکوت خود در خصوص واریز عیدانه، زمان، مبلغ، تعداد یارانه‌بگیران و منبع آن را نشکسته است اما از فردای اولین جلسه اعلام پرداخت عیدانه تنها نمایندگان مجلس بوده‌اند که هر بار در این خصوص اطلاع‌رسانی کرده‌اند و مطالبی در خصوص مبلغ عیدانه و تعداد افرادی که مشمول عیدانه دولت می‌شوند را عنوان کرده‌اند.

اکنون هم همچنان در حالی که دولت سکوت خود را حفظ کرده است رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جزئیات پرداخت عیدی ۷۰ و ۹۰ هزار تومانی به مردم را اعلام و تعداد افرادی را که مشمول عیدانه دولت می‌شوند ۷۶ میلیون نفر عنوان کرد.

ارسلان فتحی‌پور با تاکید بر این‌که برآورد ما پرداخت یارانه به ۷۶ میلیون نفر است، خاطرنشان کرد که از این تعداد ۷۳ میلیون نفر عیدانه ۷۰ هزار تومانی می‌گیرند. هر چند آمار بهزیستی و کمیته امداد مشخص نشده ولی مبلغ بودجه آن ۷/۲ میلیارد دلار است.

این اظهارات در حالی عنوان شد که یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به این روند اعتراض کرد. یوسفیان ملا عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود به ۷۳ میلیون نفر ایرانی کمک نقدی ۷۰ هزار تومانی پرداخت می‌شود درست نیست و آنچه ما در کمیسیون به آن رسیدیم پرداخت پول به دهک‌های پایین جامعه بود.

یوسفیان ملا در گفت‌و‌گو با ایلنا، با اشاره به واریز بین ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان به دهک‌های پایین جامعه، گفت: میزان این کمک ۷/۲ میلیارد دلار است که از صندوق توسعه ملی با نرخ مبادله‌ای برداشت می‌شود. شما هم اگر این مبلغ را جمع و تفریق کنید متوجه می‌شوید که به ۷۳ میلیون نفر ۷۰ هزار تومان نمی‌رسد.

یوسفیان ملا گفت: مقرر شده است که به دهک‌های پایین جامعه ۷۰ هزار تومان و به افراد تحت پوشش کمیته امداد ۹۰ هزار تومان در هفته اول اسفند ماه داده شود. وی افزود: هنوز میزان درآمد خانوار و تعداد کسانی که مشمول این طرح می‌شوند مشخص نشده است اما قطعا خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد شامل این خانوار‌ها خواهند بود.

این اظهارات این عضو کمیسیون‌ برنامه و بودجه در حالی است که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم همین اخبار را به ایسنا اعلام کرد. ارسلان فتحی‌پور در بیست و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگو اعلام کرد عیدانه دولت اول اسفندماه در حساب افراد خواهد بود با وجود آنکه تنها چند روز تا اول اسفند ماه باقی است اما هنوز آمار تعداد عیدانه‌بگیران مشخص نیست. در ابتدا قرار بود این عیدانه تنها به دو دهک پایین جامعه تعلق بگیرد و بعد از آن موضوع پرداخت عیدانه به ۷ دهک معادل ۶۲میلیون نفر عنوان شد که حدود ۵۰ میلیون نفر عیدانه ۷۰ هزارتومانی بگیرند و ۱۲ میلیون نفر از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند عیدانه ۹۰ هزار تومانی دریافت کنند. اما اکنون این تعداد در گفته‌های رئیس کمیسیون اقتصادی به ۷۶ میلیون نفر رسیده است که از این میان ۷۳ میلیون نفر عیدانه ۷۰هزار تومانی خواهند گرفت. اگرچه بحث تعداد افراد همچنان مشخص نیست اما در این کمک اقتصادی شب عید دولت تنها یک نکته مشخص وجود دارد و آن این است که عیدانه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت خواهد شد و طرح پرداخت کارت‌های الکترونیکی کلا منتفی است.

ارسلان فتحی‌پور هم با تایید این موضوع گفت: ابتدا بحث این بود که کالای غیر‌نقدی به مردم داده شود تا از طریق کارت الکترونیکی اقدام به تهیه کالای مورد نیاز خود کنند ولی متوجه شدیم که این کار هزینه‌بر است و نمی‌تواند همه کالاهای مورد نیاز خانوارها را پوشش داده و آثار تورمی آن را کمتر نمی‌کند. بحث منبع تامین عیدانه هم از دیگر موضوعاتی است که مطالب زیادی در خصوص آن عنوان شده است و از همان ابتدا برداشت از صندوق توسعه ملی و استقراض از این صندوق عنوان شد که این طرح با اما و اگرهای زیادی همراه بود و بعد از آن این گمانه مطرح شد که شاید دولت به دلیل ممنوعیت قانونی برداشت از این صندوق ارزی و تبدیل آن به ریال دنبال منبع دیگری باشد اما اکنون فتحی‌پور اعلام کرد:‌ محل تامین بودجه برای این کار صندوق توسعه ملی است که دولت از آن قرض گرفته و در بودجه سال آینده آن را به صندوق بازمی‌گرداند.

وی گفت: قیمت پرداخت عیدانه براساس نرخ ارز مبادله‌ای بر کاهش نرخ ارز تاثیر دارد. اما کارشناسان بسیاری از ایجاد آثار تورمی این کار هشدارداده‌اند و اعلام کرده‌اند با این کار دولت بیش از ۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی در روزهای پایانی سال وارد بازار می‌شود که این موضوع به شدت بر میزان تورم تاثیر می‌گذارد. هفته پیش هم اتاق تهران از احتمال تورم ۷ درصدی ناشی از عیدانه دولت هشدار داده بود.

منبع: akharinnews.com
مجله وب پارسی

عیدانه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ – آخرین اخبار ایران و جهان – wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *