نوبت چهارم مذاکرات ایران و ۱+۵ پایان یافت

نوبت چهارم مذاکرات ایران و ۱+۵ پایان یافت – ایران و جهان

نوبت چهارم مذاکرات ایران و 1 +5 پایان یافت
فارس نوشت: مذاکرات ایران و ۱+۵ از جمعه ۱۶ فروردین ماه در دو نوبت صبح و عصر با حضور هیئت‌های مذاکره کننده ایران، پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) به اضافه آلمان به سرپرستی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل ریکسوس شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد.

در حاشیه این مذاکرات، دیدارهای دوجانبه‌ای بین علی باقری و ما ژائوشو معاون وزیر خارجه چین و همچنین سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه انجام شد.

نوبت سوم و چهارم مذاکرات صبح و بعدازظهر شنبه ۱۷ فروردین ماه در همان محل برگزار شد.

پیش از آغاز نوبت سوم جلیلی و اشتون دیداری دوجانبه داشتند و باقری و ژاک اودیبر رئیس هیئت فرانسوی نیز ملاقات کردند.

«وندی شرمن» معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، «سایمون گس» سفیر اسبق انگلیس در ایران، «ما ژائوشو» دستیار وزیر خارجه چین، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، «ژاک اودیبر» مدیرکل وزارت خارجه فرانسه و «هانس دیتر لوکاس» از مقامات ارشد وزارت خارجه آلمان قرار است بر سر یک میز با «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، «سید عباس عراقچی» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، «علی باقری» معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، «حمیدرضا عسگری» مشاور وزارت امور خارجه، «رسول موحدیان» سفیر سابق ایران در لندن و «مهدی صفری» سفیر ایران در پکن طی این ۲ روز به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختند.

تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و دو دور در استانبول، یک دور در بغداد و یک دور در مسکو و یک دور هم در آلماتی قزاقستان برگزار شده است.

تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول بهمن ۱۳۸۹ و همچنین ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دور بعدی گفت‌وگوها بود. این مذاکرات سوم و چهارم خرداد در بغداد و ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مسکو و هشتم و نهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در آلماتی برگزار شد.

مهر نیز نوشت: با پایان دور چهارم مذاکرات، اشتون مسئول هیئت ۱+۵ برای مشورت بیشتر بین اعضای این گروه درخواست وقت کرد.

مجله وب پارسی

نوبت چهارم مذاکرات ایران و ۱+۵ پایان یافت – آخرین اخبار ایران و جهان – wpm.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *