فعالیت دوباره مریخ‌نورد کنجکاوی

فعالیت دوباره مریخ‌نورد کنجکاوی
به گزارش ایسنا، مریخ نورد کنجکاوی دارای یک جفت رایانه اصلی A-side‌ و B-side برای پشتیبانی از داده‌ها است و هر کدام از رایانه‌ها نیز دارای زیرسیستم‌های اضافی مرتبط هستند.

همزمان با بروز نقص عملکرد رایانه A-side مهندسان ناسا مجبور به تغییر وضعیت مریخ نورد به حالت ایمن (safe mode) شدند که پس از اتمام عیب یابی، کنجکاوی به وضعیت عملیاتی و استاندارد بازگشت.

اما پس از اتمام دوره نقاهت، فعالیت مریخ نورد کنجکاوی بار دیگر در تاریخ ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) به دلیل بروز مشکل در فایل داده‌های رایانه‌ای به طور خودکار به حالت تعلیق درآمد.

جیم اریکسون، معاون پروژه مریخ نورد ناسا این وقفه را یک فرآیند بازیابی مریخ نورد عنوان کرد و از ادامه فعالیت آنالیز نمونه پودر سنگ مریخ از روز دوشنبه ۲۵ مارس (پنجم فرودین) خبر داد.

کار آنالیز نمونه پودر سنگ مریخی تا یک هفته آینده ادامه خواهد داشت، اما از چهارم آوریل (۱۵ فروردین) ارتباط رادیویی زمین و مریخ نورد به دلیل فعالیت‌های خورشید به مدت یک ماه دیگر به تعلیق خواهد افتاد؛ دور دوم حفاری کنجکاوی در دل سنگ‌های مریخ با هدف کشف نشانه‌هایی از کربن آلی نیز برای تاریخ اول می (۱۱ اردیبهشت) در نظر گرفته شده است.

نتایج مخابره شده به زمین پیش از بروز مشکل در رایانه مریخ نورد نشان می‌دهد، نمونه سنگ بررسی شده در نزدیکی دهانه گیل شامل تمام مواد شیمیایی لازم برای زندگی میکروبی است؛ این نتایج اصلی‌ترین هدف مریخ نورد در مأموریت دو ساله تلقی می‌شود.

مجله وب پارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *